Blaz Janc missar U20-EM för Sloveniens del då han istället blivit uppkallad till OS-truppen.
Idag presenterade Veselin Vujović Sloveniens OS-trupp och där finns högersexan Blaz Janc med. 18-åringen är en rejäl talang och var från början uttagen till U20-EM men kallas nu alltså upp till OS.
Janc är född i Brežice nära den kroatiska gränsen. Han lirade som ungdom för Radecah och Sevnici innan han började gymnasiet och då flyttade till storklubben Celje Pivovarna Laško.
Han debuterade i Champions League redan som 16-åring och när Gašper Marguč lämnade för Veszprém sommaren 2014 fick Janc gott om möjligheter att utvecklas på H6. Han har på tre säsonger redan tre ligaguld och tre cupguld i Slovenien.
I landslagssammanhang har Janc guld i Ungdoms-OS och silver i U19-VM. Han debuterade i A-landslaget i juni mot Norge och gjorde 6 mål i sin första match. Det blev ytterligare 3 mål i bortamatchen och Janc var stor del i att Slovenien spelar OS istället för Norge.
I träningsmatcherna inför OS har han fortsatt målproduktionen:
16 juli
Tunisien: 6 mål
17 juli
Tunisien: 6 mål
22 juli
Kroatien: 1 mål
26 juli
Kroatien: 1 mål
I Champions League pekar också utvecklingen åt rätt håll:
2014/15: 44 mål
2015/16: 67 mål
Så, håll utkik efter nummer 8 på Sloveniens högerkant i Rio de Janeiro.