I kväll är det dags för de sista gruppspelsmatcherna i grupperna A, B, C och D. Sverige – som redan har vunnit sin grupp – tar sig an Uruguay. I grupp D avgörs hur många poäng Sveriges kommande motståndare får med sig till huvudrundan.
I grupp A har Spanien två vinster och Montenegro och Iran en var. Chile har stått upp överraskande bra men jagar fortfarande sina första poäng. Hur bra är Spanien?
Frankrike möter Slovenien i en ren gruppfinal i grupp B. Slovenien chockade Polen på deras hemmaplan och blir spännande att följa. Kan de skaka ett Frankrike, som fick kämpa sig till en seger i öppningsmatchen mot just Polen?
I Sveriges grupp blir det kamp om andraplatsen när Brasilien och Kap Verde möts. Det är upplagt för en spännande kamp mellan två länder i den portugisiska språksfären. Sverige väntas gå runt på spelare och ska inte ha några som helst problem med ett tappert kämpande Uruguay.
Kvällens kanske mest intressanta matcher – ur ett svenskt perspektiv – spelas i Kristianstad. När huvudrundan drar i gång på onsdag är det den här gruppen som Sveriges grupp korsas med. Island förlorade något överraskande mot Ungern i den förra omgången men bör inte ha några problem med Sydkorea, som har förlorat båda sina matcher. Portugal mot Ungern i den sista matchen kan bli riktigt underhållande.
VM – sista gruppspelsomgången:
18:00 Brasilien – Kap Verde
18:00 Montenegro – Chile
18:00 Slovenien – Frankrike
18:00 Sydkorea – Island
20:30 Iran – Spanien
20:30 Polen – Saudiarabien
20:30 Portugal – Ungern
20:30 Uruguay – Sverige, sänds i Tv6
Matcherna sänds på Viaplay
