ANNONS

TV-måndag: VM-genrep i Halmstad (18.10)

Sverige och Serbien spelar retur och slipar på formen en sista gång inför VM. Landskampen i Halmstad Arena fungerar också som hyllning till Bengt Johansson, samtliga blågula spelare bär ”Bengan”-tröjor.

Sverige kunde vända på steken i Lund och vann med 35–34. Veckan fram mot VM-premiärne fortsatte med en lättnadens suck, landslaget klarade coronakravet över hela linjen och konstaterade alla alla pcr-test var negativa.

Återstår att stänga ner lite bättre för Serbien, försvarsspelet hade förbättringspotential senast.

– Kanske blev det lite bättre i andra, eller kändes det kanske bara så eftersom vi gick om och vann matchen. Men vi var inte riktigt där och fick inte träff på något. Vi kom efter i situationerna och då gjorde de mål efter inspel eller skott utifrån. Det var en sån match tyvärr där det inte riktigt stämde, sade Jonathan Carlsbogård till Handbollskanalen efter landskampen i fredags.

Måndag 18.10 Sverige–Serbien
Matchen sänds i SVT

ANNONS
ANNONS