ANNONS

Sverige-Slovakien: Sista matchen inför semestern

Sverige spelar EM-kval mot Slovakien och efter det är det slut på säsongen, åtminstone för de svenska spelarna. 

Det är en dag med blandade känslor. För landslagsstjärnorna i Sverige ska det säkert bli skönt att få lite semester efter en lång säsong och för fansen blir det kul att hylla landslaget som tagit sig till EM. Men samtidigt blir det inga matcher på ett tag för de svenska spelarna efter Slovakien-matchen.

Klart är att matchen inte betyder något i övrigt. Sverige är klart för EM och Slovakien har ingen möjlighet att ta sig dit. Istället blir matchen mellan Ryssland och Montenegro den dramatiska i gruppen. Det är fördel Montenegro som är två poäng före ryssarna men matchen i sig känns rätt öppen.

Sverige då? Förhoppningsvis får vi se lite bättre inställning från start i dagens match. Det var lite sisådär med det senast men nu tror jag det blir något helt annat när man spelar på hemmaplan. Förhoppningsvis får Linus Arnesson mer speltid då han verkligen imponerade senast.

Matchen startar 17:15 och sänds på TV10 och Viaplay.