Spanien är klart för EM-final 2018 efter seger mot Frankrike. Spanjorerna gick till halvtidsvila med en betryggande ledning 9-15 som i den andra halvleken utökades till 13-24 innan Frankrike kom igen och putsade till slutsiffrorna till 23-27.
I fredagens första semifinal ställdes den regerande världsmästaren Frankrike mot Spanien. Fransmännen hade så här långt in i turneringen spelat bra, utan att direkt övertyga, medan Spanien blandat och gett med segrar mot exempelvis Tyskland och Makedonien men också förluster mot Slovenien och starka Danmark.
I ett, tyvärr, ödsligt Arena Zagreb fick vi inledningsvis se en jämn historia som i ärlighetens namn kändes avslagen även på planen. Med tanke på inramningen så var det svårt att förstå att det var en EM-semifinal som bevittnades från läktarhåll. Efter en avvaktande start från båda lagen så tog Spanien kommandot. De offrade sig lite mer, tog returer, fler knutna nävar vilket sammanslaget också gav utdelning på resultattavlan. I den första halvlekens sista 10 minuter gjorde Spanien 1-7 och kunde därmed gå till vila med en fin ledning, 9-15.
Fler intryck från den första halvleken var att Sverigedödaren, den franske målvakten, Vincent Gerard inte gick att känna igen med ynka 3 räddningar på 17 skott. I Spaniens kasse fick Rodrigo Corrales förtroendet i Gonzalo Perez de Vargas frånvaro och PSG-målvakten stod för en hygglig insats. Värt att nämna är också att den fine Arpad Sterbik som anslöt till truppen sent igår kom in och räddade två straffar.
Inför den andra halvleken förväntade man sig en explosionsstart från Frankrike med en frustande och flåsande Nikola Karabatic som härförare. Men det blev mer av en pyspunka. Istället för en fransk anstormning så var det Spanien som fortsatte att styra matchen och man utökade dessutom ledningen till 13-21 och 14-23. Här ryckte visserligen fransmännen upp sig med sex raka mål och vips så stod det 20-23.
Spanien, som haft ett ben i EM-finalen, såg här något skärrade ut men man lyckades hålla nerverna i styr och Frankrike på tillräckligt avstånd. Den rutinerade Raul Entrerrios satte spiken i kistan när han kämpade in 21-25 med två och en halv minuter kvar av matchen.
Matchen slutade 23-27 och Spanien spelar på söndag EM-final. Vilka får de möta där? Sverige eller Danmark?
Frankrike – Spanien 23-27 (9-15)
Frankrike: Cedric Sorhaindo 6, Romain Lagarde 3, Nikola Karabatic 3, Kentin Mahe 3, Valentin Porte 3, Dika Mem 1, Raphael Caucheteux 1, Luc Abalo 1, Adrien Dipanda 1, Michael Guigou 1
Spanien: Ferran Sole 7, Raul Entrerrios 6, Daniel Sarmiento 3, Eduardo Gurbindo 2, Adrian Figueras 1, Julen Aguinagalde 2, Joan Canellas 2, Valero Rivera 1, Alex Dusjshebaev 1, Aitor Arino 1, David Balaguer 1.