ANNONS

Spanien besegrade blågult

Det blev förlust för Michael Apelgren och Sverige mot Spanien. Ett ihåligt svenskt försvar var det stora problemet i matchen som slutade 30–34.

5 585 åskådare var på plats i Saab Arena för att stötta det svenska landslaget i säsongens första landskamp. Efter det totalt misslyckade VM-mästerskapet hoppas landslaget kunna ta revansch i EM, som inleds i januari.

Kvällens träningsmatch mot Spanien blev dock en klar förlust. Spanien fick bra fart på sitt anfallsspel direkt och gjorde sju mål under de första nio minuterna.

Det var en fingervisning för resten av matchen, där Sverige aldrig riktigt fick stopp på försvarsspelet. Blågult fick jaga målmässigt hela matchen, och trots en fin period i mitten av andra halvlek kom man aldrig närmare än två bollar.

Spanien kunde till slut vinna med 30–34. Trots förlusten fanns det ljuspunkter i Sverige. Felix Claar och Lukas Sandell gjorde båda fina matcher framåt med sju respektive sex mål. Sandell fick även pricka dit sitt 200:e mål i landslagströjan.

Men de stora utropstecknen i Blågult var ungdomarna. Axel Månsson stod för ett inspirerat inhopp och gjorde två mål. Nikola Roganovic var ännu hetare och klev fram med fyra fullträffar och en rad fina aktioner.

– Både Axel och Nikola tog för sig i dag. De visade att de är svensk handbolls framtid, sa förbundskapten Michael Apelgren efter matchen.

Sverige får chans till revansch direkt, då man redan på lördag möter Spanien igen – den här gången i Eskilstuna. Avkast 17.30.

ANNONS
ANNONS