Ryssland missade chansen att få arrangera damernas EM-slutspel 2024. Nu har det ryska förbundet istället kommit med intresse om att få arrangera herrarnas EM 2026 eller 2028, det rapporterar ryska nyhetsbyrån TASS.
Istället för att damernas EM 2024 kommer gå av stapeln i Ryssland så vann Schweiz, Ungern och Österrike förtroendet från EHF. Men den ryska maskinen ger sig inte för det och vill istället anordna herrarnas EM 2026 eller 2028.
Sedan tidigare har Frankrike och Schweiz lämnat in en gemensam ansökan om att få hålla i mästerskapet 2026. Ryssland hoppas nu kunna tränga sig före i kön till 2026, eller åtminstone få arrangera det efterföljande mästerskapet. Detta stod klart efter ett möte i Wien den 17-19 september där både ryska förbundets ordförande Sergey Shishkarev och EHF:s dito Michael Wiederer deltog.
Sverige höll som bekant i det senaste EM-slutspelet för herrarna tillsammans med Norge och Österrike. Det kommande mästerskapet 2022 kommer att delas på mellan Ungern och Slovakien. Och 2024 kommer turneringen att spelas i Tyskland.