ANNONS

PLAY: ATG Handbolls-EM-studion tror på Sverige ikväll

Programledare Kajsa Gustafsson och handbollsexpert Mikaela Mässing pratar om Bragden i Bratislava och går igenom hur Sverige ska få stopp på Dika Mem och resten av de franska olympiska mästarna. Zacke är med på länk och har Sverige som speltips inför matchen ikväll kl 20.30.

Handbollsexpert Mikaela Mässing vågade inte ens titta när Valter Chrintz lade sista straffen mot Norge i tisdags. Hon tror att Sverige lyckades vända matchen genom att tänka att ”nu har vi inget att förlora”.

Mikaela är glad över att Sverige slipper Danmark, hon tror Sverige har större chans mot Frankrike. De har inte kommit upp på den nivå som de brukar ha, på grund av bortfall på några nyckelspelare, medan Danmark är klara favoriter mot Spanien kl 18.

Reporter Amanda Alm intervjuar Toulouse-spelaren Fredrik Pettersson som har bra koll på de franska spelarna från ligaspelet. Han förväntar sig en fysisk match med mycket man-mot-man-spel.

Mikaela och Kajsa konstaterar att Glenn Solberg fortsätter att lägga favoritskapet på motståndarna. Handbollsexpert Mattias ”Zacke” Zachrisson är klar med USM-spel och kopplar upp sig från Maldiverna (!). Han håller med Mikaela om att en viktig nyckel är att få stopp på storstjärnan Dika Mem. Han är optimistisk och tycker att det är spelvärt att spela Sverige till oddset 3.30.

ANNONS
ANNONS