ANNONS

OS-söndag: 3 saker att hålla koll på

Är Sverige inne i turneringen på allvar nu? Tar Tyskland eller Slovenien hem gruppsegern? Och är Danmark fortfarande överlägset? Här är 3 saker att hålla koll på.

Är Sverige inne i turneringen på allvar nu?

Jag trodde visserligen att Sverige hade kommit igång när de besegrade svårspelade Spanien, men när man ser den matchen igen är det rätt tydligt att något var off även i den matchen. Kanske energin, kanske utstrålningen eller kanske hela auran kring laget.

Efter segern mot Kroatien finns det inga tveksamheter längre kring de bitarna. Sverige såg ut som vi har blivit bortskämda med de senaste åren och nu tror jag att Sverige är inne i OS-turneringen på allvar. Japan borde bli en munsbit och sen är det dags för kvartsfinal.

Tar Tyskland eller Slovenien hem gruppsegern?

De här två lagen möts i den sista omgången och vinnaren där tar hem gruppsegern. Men frågan är om något av lagen ens vill vinna gruppen? Vinnaren från den här gruppen har nämligen en stor risk att ställas mot Frankrike i kvartsfinal och även om Frankrike inte har imponerat så här långt är det ingen motståndare något lag vill möta i utslagsmatch.

Därför blir den här matchen extra intressant att följa. Frankrike kan ju också sluta trea i gruppen om resultaten går deras väg, men Frankrike spelar efter Tyskland–Slovenien och det gör Tyskland–Slovenien till en riktig nugget.

Är Danmark fortfarande överlägset?

Ett lag har varit klart bättre än alla andra så här långt under OS och det är, föga överraskande, Danmark. När Frankrike och Sverige, de andra stora medajlfavoriterna, har hackat något har Danmark sett brutalt överlägset ut mer eller mindre hela tiden så här långt.

I sista gruppslesmatchen väntar Norge för Danmark, ett lag de brukar besegra utan några större problem. Å andra sidan är Norge bättre än de varit på flera år, men jag har svårt att se att de kommer att ha en chans mot Nikolaj Jacobsens lag.

Dagens matcher

09.00: Sverige–Japan
11.00: Egypten–Argentina
14.00: Tyskland–Slovenien
16.00: Ungern–Frankrike
19.00: Danmark–Norge
21.00: Spanien–Kroatien

ANNONS
ANNONS