ANNONS

Nebojša Simić och storstjärnorna missar VM-kvalet

De kommande VM-kvalmötena mellan Montenegro och Kroatien blir några stjärnor fattigare. I Montenegro har förre Kristianstadsmålvakten Nebojša Simić tvingats tacka nej på grund av skada – likaså storstjärnan Vuko Borozan och Kroatiens dito Domagoj Duvnjak.

Svensbekantingen Simić tvingas med tungt hjärta tacka nej till Montenegros match i Kroatien på lördag, det rapporterar bland annat polska Sportowe Fakty. 25-åringen som till vardags tillhör tyska Melsungen lider av en sträckt vadmuskel som han drog på sig i mötet med Berlin, skriver Lokalo24.de.

Därmed missar målvakten båda mötena med rivalen Kroatien om VM-biljetten. Även Montenegros största stjärna Vuko Borozan kommer att missa balkankampen. Skyttekungen Borozan som nyligen spelade Final 4 med Vardar har tackat nej till landslaget på grund av skada.

Kroatien stod som favoriter redan innan matchen och det kommer inte att bli lättare nu för Montenegro – utan sin absolut största stjärna i Borozan och målvakten Simić. Däremot saknar Kroatien sin stora profil Domagoj Duvnjak som också har varit skadeförföljd den senaste tiden.

Det första mötet lagen emellan spelas i Kroatien på lördag kl 20:00

ANNONS
ANNONS