Sveriges ligalandslag förlorade med 36–37 (18–17) mot Norges ”rekrutter” inför 817 åskådare i Kungsbacka Sporthall. Lagen följdes åt målmässigt under hela matchen men IFK Kristianstads Trym Johnsen avgjorde i slutsekunderna. Handbollskanalen har utsett matchens tre bästa spelare i konceptet som vi enkelt och tydligt kallar för ”Matchens tre stjärnor”.
Tre stjärnor – Alfred Jönsson
Sverige gick runt på sina spelare och hade Alfred Jönsson fått mer speltid hade Sverige sannolikt vunnit den här matchen. Han var energisk i försvaret och samarbetet med Felix Möller var bra, för att vara i en träningsmatch (det var en målrik tillställning). Framåt fanns viljan och tempot. Med sju mål blev han matchens bästa målskytt och samspelet med Casper Käll och Andreas Lang såg lovande ut.
Två stjärnor – Tom Kåre Nikolaisen
Bergischers mittsexa var urstark på linjen och drog ofta på sig två försvarare, vilket gav lägen centralt åt Thomas Boilesen, Trym Johnsen, Sindre Aho och Viktor Norberg. Hade fint samspel med klubbkompisen Simen Schønningsen i första halvlek. Fyra gjorda mål och några hårda duster med Möller och Johan Ericsson.
En stjärna – Casper Käll
Såg ut att trivas på planen och tog för sig på samma sätt som vi är vana vid att han gör i Handbollsligan. Tajmade tempot bra med Jönsson på niometer, hittade fina inspel till Möller och ut på kanterna till Kelvin Roberts och Axel Andersson. Stegade på med sina kvicka och aviga rörelser och fick oftast ut något av det. Tre mål och ständigt aktiv i anfallen.