Livestream och trupper till Ligalandslagets matcher

Foto: Germany 2017/Marco Wolf

Det svenska ligalandslaget är i Plock i Polen för att spela en träningsturnering. För motståndet står Polen B, Ungern B och Norge B. Det går dessutom att livestreama matcherna från en polsk hemsida.

ANNONS

Sveriges ligalandslag har en späckad helg framför sig. Idag möter Sverige grannarna i Norge kl 16:00 och imorgon spelas den andra matchen mot hemmanationen Polen kl 18:15. Tränare för hemmanationen är Patryk Rombel, till vardags coach för Motor Zaporozhye, och gamla stormålvakten Sławomir Szmal. Sverige avslutar sen turnén på söndag mot Ungern kl 16:00.

Matcherna spelas i arenan Zespole Szkół Technicznych nr 70 i Plock och matcherna visas via stream, vad det verkar, på Imprezylive.pl. Spelschema och trupper för de olika landslagen följer nedan.

LÄNK: Livestream till Sverige – Norge, 16:00

Spelschema:

08.06.2018
16:00 SVE – NOR
18:15 POL – UNG

09.06.2018
16:00 UNG – NOR
18:15 POL – SVE

10.06.2018
16:00 SVE – UNG
18:15 NOR – POL

Sverige:

Målvakter: 
Leo Larsson, IFK Kristianstad
Josip Cavar, Lugi HF
Vänstersex:
Emil Frend Öfors, THW Kiel
Alfred Ehn, IFK Skövde
Mittsex:
Anton Lindskog, HSG Wetzlar
Oscar Bergendahl, Alingsås HK
Alexander Morsten, Randers HH
Högersex: 
Christopher Hedberg, IFK Skövde
Jonas Samuelsson, Skanderborg
Vänsternio: 
Adam Lönn, HK Malmö
William Bogojevic, IK Sävehof
Jonathan Carlsbogård, Redbergslids IK
Mittnio:
Felix Claar, Alingsås HK
Alfred Jönsson, Lugi HF
Högernio:
Linus Persson, HK Malmö
Hampus Henningsson, Lugi HF

Norge:

Lars Eggen Rismark, Kolstad Håndball
André B. Kristensen, Sandefjord Håndball
Inge Aas Eriksen, IFK Kristianstad
Mishels Liaba, Alingsås HK
Magnus Fredriksen, Elverum Håndball
Henrik Bielenberg, Bodø HK
Simen Schønningsen, HBW Balingen-Weilstetten
Stig-Tore Moen Nilsen, IFK Kristianstad
André Christiansen, Runar Sandefjord
Sebastian Barthold, Aalborg Håndbold
Aleksander Blonz, Viking HK
Alexander Westby, Bodø HK
Magnus Søndenå, Haslum HK
Aksel Horgen, Drammen HK
Endre Langaas, Bodø HK
Joakim Hykkerud, Drammen HK

Polen: 

1. Kondratiuk Adrian – Wybrzeże Gdańsk
2. Prymlewicz Wojciech – Wybrzeże Gdańsk
3. Rogulski Łukasz – Wybrzeże Gdańsk
4. Dawydzik Dawid – MKS Zagłębie Lubin
5. Mrozowicz Przemysław – MKS Zagłębie Lubin
6. Pietruszko Tomasz – MKS Zagłębie Lubin
7. Ossowski Arkadiusz – MMTS Kwidzyn
8. Pilitowski Maciej – MMTS Kwidzyn
9. Szczecina Krzysztof – MMTS Kwidzyn
10. Kawka Wiktor – SPR Stal Mielec
11. Wiśniewski Tomasz – SPR Stal Mielec
12. Bąk Ignacy – Górnik Zabrze
13. Czuwara Jan – Górnik Zabrze
14. Siwak Karol – KPR Gwardia Opole
15. Zembrzycki Matuesz – KPR Gwardia Opole
16. Góralski Mateusz – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
17. Majdziński Maciej – Bergischer HC
18. Szczęsny Denis – TUSEM Essen

Ungern: 

Målvakter:
Tamás BOROS (CYEB Budakalász)
Gergő RÓZSAVÖLGYI (Vác)
Utespelare:
Máté DÁVID (Cegléd),
Bálint FEKETE (MOL-Pick Szeged)
HANUSZ Egon (Csurgó)
JEREBIE Julian (Csurgó)
NAGY Ábel (Sandnes, norway)
BENCE NAGY (CYEB Budakalász)
Szabolcs NAGY (PLER KC)
Krisztián RÉDAI (FTC)
SUNAJKO Filip (Sport36-Komló)
SUNAJKO Stefan (MOL-Pick Szeged)
SZAKÁLY Benedek (Telekom Veszprém )
Erik SZEITL (Csurgó)
Ádám TÓTH (CYEB Budakalász)
Attila TÓTH (Csurgó)
TÖRÖK Ádám (Vác)

LÄNK: Norges trupp, Ungerns trupp, Polens trupp

ANNONS
Annonslänk: Kampen om SM-guldet har börjat - följ dramat på C More Mycket Sport.
ANNONS

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here