Lukas Nilsson lämnar Rhein-Neckar Löwen efter säsongen, och ansluter till den danska toppklubben Aalborg Håndbold.
– Vi har tidigare försökt få Lukas till Aalborg så vi är naturligtvis glada att det nu har lyckats, säger regissören Jan Larsen till klubbens hemsida.
Lukas Nilsson, handbollsfostrad i Ystads IF, har spenderat sju år i Bundesliga, varav fyra i THW Kiel och tre i Rhein-Neckar Löwen. Men nu är tiden i Tyskland snart över. Nilsson kommer bli en del av Aalborg Håndbold efter säsongen.
– Trots sin unga ålder har Lukas redan presterat på hög internationell nivå med sju säsonger i tyska Bundesliga. Han har gott om erfarenhet från Champions League och med det svenska landslaget. Han är väldigt explosiv och har en otrolig eldkraft, som jag är säker på att vi kan ha stor glädje av i Aalborg Handball från och med nästa säsong, säger Larsen till klubbens hemsida.
Nilsson har fina meriter från tiden i Bundesliga och är nu redo att jaga nya titlar i Danmark.
– Efter många år i Bundesliga ser jag fram emot de nya utmaningarna. Aalborg har verkligen presterat bra de senaste åren och när möjligheten dök upp var det inget svårt val. Jag ser fram emot att dra den röda tröjan över huvudet efter sommarlovet och träffa mina nya lagkamrater, och tillsammans vinna fler titlar för klubben, säger han till klubbens hemsida.
Nilsson har spelat 73 landskamper för det svenska landslaget och var bland annat med och tog EM-silver 2018.
