Sverige besegrade Japan och det rejält. Är det svenska laget helt inne i turneringen nu? Både ja och nej, menar Sebastian Karlsson.
– Det är klart att de här två vinsterna är bra. Men det finns ännu mer att bevisa, säger högersexan till Handbollskanalen.
Sverige vann med 40–27 mot Japan och har därmed säkrat kvartsfinal. Vilken tabellposition det blir och vilken motståndare som väntar i Lille återstår att se (mer om det senare) men Sverige avslutade gruppspelet i Paris på bästa sätt med två raka segrar.
– Framförallt har vi visat för oss själva att vi kan spela handboll och göra bättre prestationer än de vi gjorde mot Tyskland och Slovenien, säger Sebastian Karlsson.
Har ni hittat tillbaka till er själva nu?
– Det är klart att de här två vinsterna är bra. Men det finns ännu mer att bevisa, vi kan inte bli bekväma. Vi har fortfarande jäkligt mycket jobb kvar att göra för att uppnå det vi vill. Vi är absolut inte färdiga, säger Sebastian Karlsson, som såg sin gamle Sävehofkompis Jonathan Edvardsson få speltid på högersex på slutet av matchen.
– En på två hade han, jag tycker att han ska ha två på två. Jag har sett honom spela minihandboll på den positionen och tycker att han är vassare än så. Han får bli rörligare så att han kan dyka mer, säger Karlsson och ler.
Kvartsfinal blir det, men vilket lag som väntar är däremot oklart. Sverige kan bli tvåa, trea och fyra i sin grupp och i den andra gruppen kan också mycket hända.
– Det är bra lag allihopa så klart och det kommer bli tufft oavsett vilka vi får. Vi kanske vill undvika danskarna så klart, men det kunde ni nog räkna ut själva, säger Jonathan Carlsbogård.
Sebastian Karlsson ger sig inte ens in i det räknande som blivit så synonymt med handbollsmästerskap.
– Nej, jag har inte koll. Jag vet att min pappa har så jäkla mycket koll på tabellen och var vi kan hamna. Jag har alltid tyckt att det är så tråkigt. Men jag får väl ringa farsan och fråga vilka vi kan få nu.
Sverige har nu spelat färdigt i Paris och flyttar till Lille inför kvartsfinalen som spelas på onsdag. Karlsson ser fram emot miljöombytet.
– Det är klart att det är skitkul och jättestort att vara här. Men det finns inte så mycket att göra här längre, vi har nästan gjort allt, säger han.
– Maten har blivit bättre och bättre men det är inte som man har förväntat sig. Det var en stor besvikelse när man hörde att McDonalds hade dragit sig ur. Och där fick ni er rubrik också.
Innan avresan till Paris ska Jonathan Carlsbogård och några av hans lagkamrater åka till Le Golf National utanför Paris för att följa Ludvig Åbergs medajljakt.
– Det blir kul att få uppleva det. Det hade varit fräckt att se Truls också, men man kan inte vara överallt.
