I matchen mot Frankrike gjorde Jonathan Carlsbogård sin bästa match under turneringen. Försvarsspelet har suttit där hela tiden men nu kom han också i gång rejält i offensiven (5 mål). Spanien blir en tuff nöt att knäcka men Carlsbogård tror att han kan dra nytta av att ha varit i final tidigare.
Jonathan Carlsbogård gjorde mästerskapsdebut i Egypten och fick chansen att spela VM-final direkt. Sverige förlorade och under OS-turneringen, ett halvår senare, åkte Sverige ut mot dagens finalmotståndare Spanien. Nu har Carlsbogård och resten av laget chansen att ta en dubbel revansch – vinna guld och besegra Spanien.
– Det är klart att man vill vinna. Förra året blev det silver och nu får vi möjligheten att ta revansch redan ett år senare. Så vi får göra det bästa av situationen och njuta och ha kul samtidigt, säger han när Handbollskanalen träffar honom.
Spanien har vunnit tio raka matcher mot Sverige och den senaste gången var för knappt två veckor sedan när de vann i gruppspelet. Men i kväll är det final och allt kan såklart hända.
– Det är ett väldigt lurigt lag. Bakåt så ligger de väldigt högt upp i många lägen och försöker bromsa oss och provocera fram mycket tekniska. Där var jag ganska kass senast, säger han och fortsätter:
– Framåt är de luriga. De drar ned på tempot och sen är dom väldigt skickliga med att spela med linjen. Det gäller att inte bli nedtryckta och invaggade i deras tempo, utan alltid komma fram ändå. Det har vi gjort sedan Spanien-matchen, skulle jag vilja påstå.
Erfarenheter från VM-finalen
För Jonathan Carlsbogård blir det här det tredje mästerskapet och den andra finalen under ett år som landslagsspelare. Han tror att erfarenheten från VM i Egypten kan hjälpa honom och flera av de andra spelarna under EM-finalen.
– Ja något extra kan det nog ge. Någon erfarenhet rikare är man nog. Det finns vissa delar som man kan ta lärdom av från det såklart. Förhoppningsvis så kan vi göra det bättre än senast, säger han.
EM-finalen mellan Sverige och Spanien startar klockan 18.00 och visas i TV6 och Viaplay.
