Idag, onsdag, spelas returmatcher i VM-kvalet mellan Europanationerna.
Samtliga matcher, förutom Portugal – Island, spelas ikväll och vi ser fram emot flera högintressanta drabbningar.
Montenegro – Ryssland (22-29), avkast 18:00
7 mål skiljer lagen åt inför returmötet mellan Montenegro och Ryssland. Öppningsmatchen i VM-kvalet mellan Ryssland och Montenegro slutade med ryskt jubel efter seger med 29-22.
Ryssarna var i en betryggande ledning matchen igenom och bäste målskytt blev Sergei Shelmenko med 7 mål. Vasko Sevaljevic blev Montenegros bäste målskytt med lika många mål.
Om Montenegro ska lyckas vända på detta krävs en prestation utöver det vanliga.
Lettland – Vitryssland (24-26), avkast 18:35
Första matchen i VM-kvalet mellan Vitryssland och Lettland spelades i Sport Palaxe Uruchje Minsk, Vitryssland, inför 2 351 åskådare. Favoriten Vitryssland hade trots hemmaplansfördelen oväntat svårt mot Lettland med hundratalet tillresta och påhejande supportrar i ryggen.
Med en och en halv minut kvar av matchen var matchen helt jämn, 24-24, men hemmalaget lyckades tillslut spela till sig en tvåmålsseger, 26-24.
Bäste målskytt i Vitryssland var stjärnan Sergei Rutenka (10 mål) som också drog på sig ett rött kort. Dianas Krištopāns var Lettlands bäste målskytt med 9 mål.
Norge – Slovenien (18-24), avkast 19:00
Vanskelig, men mulig. Så lyder rubriken på Norska Handbollförbundets hemsida inför kvällens returmatch mot Slovenien. Ja, Norge står inför en riktigt svår uppgift när man ikväll måste vända underläget på 6 mål från första mötet i Slovenien.
Det har rapporterats att matchen i Slovenien var en riktigt tuff och hård tillställning och det kommer förmodligen bli likadant ikväll.
Matchen spelas i ett utsålt DNB Arena i Stavanger, Norge.
Nederländerna – Polen (21-27), avkast 19:30
I den första matchen gjorde Nederländerna en bra match på bortaplan mot Polen. Man förlorade visserligen med sex mål (27-21) men resultatet får ändå ses som godkänt ur Nederländernas perspektiv.
Polens förbundskapten Talant Dujshebaev har inför kvällens möte överraskande bytt ut fyra profiler i laget – Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski, Sławomir Szmal och Bartosz Jurecki. Ersättarna som kallats in är Paweł Paczkowski,Piotr Masłowski, Marcin Wichary och Maciej Gębala.
Makedonien – Tjeckien (22-28), avkast 20:00
Tjeckien har en mycket bra chans att få spela VM i Frankrike efter seger med 28-22 på hemmaplan mot Makedonien. I Makedonien handlar mycket av spelet om FC Barcelonas högernia Kiril Lazarov som gjorde åtta mål. Tjeckien får mer ses som en lagmaskin då de saknar både Filip Jicha och Pavel Horak.
Nu krävs en rejäl uppryckning av Makedonien om de ska vända 6-målsunderläget. Kvällens match spelas i Skopje och räkna med ett rejält tryck på läktarna.
Ungern – Serbien (26-25), avkast 20:00
Serbien stod för en makalös upphämtning i den första matchen på hemmaplan mot Ungern. Ungern ledde nämligen med hela 10-18 efter 38 minuter men då gjorde Serbien 10-1 på 10 minuter och ställningen var då 20-19. Ungern lyckades dock vända underläget till seger med ett mål och är därför stora favoriter inför kvällens match.
Ungern kan också räkna med rejält stöd från fansen i Veszprém Arena.
Bosnien-Hercegovina – Sverige (19-27), avkast 20:15
Bosnien-Hercegovina besökte i söndags Vida Arena i Växjö för att spela första matchen i VM-kvalet mot Sverige. 5 823 åskådare, vilket för övrigt var publikrekord, fick se ett Bosnien som öppnade matchen bäst.
Trots ett otroligt starkt stöd från läktarhåll tröt orken ganska tidigt för det bosniska landslaget och Sverige kunde snabbt komma i kapp och segla förbi. Slutsiffrorna skrevs till 27-19 och Sverige har därmed ett gyllene läge att spela till sig en plats till VM i Frankrike 2017.
Avancemanget är dock långt i från klart. Svenskarna bör räkna med ett otroligt tryck i Skanderija i Sarajevo. Per Johansson påminde oss om matchen mellan Bosnien-Hercegovina och Serbien 2009. Matchen spelades i just Skanderija med en hallkapacitet på 5000 åskådare. Det visade sig dock att arrangören lyckades fylla hallen med 2000(!) extra åskådare.
'Skanderija' i Sarajevo med maxkapacitet på 5000 men när Serbia var på besök 2010 var det 7000, bara på Balkan pic.twitter.com/2wJAje4YQd
— Per Johansson (@globe099) June 14, 2016
Österrike – Danmark (27-35), avkast 20:25
Danmark har ett bra utgångsläge inför returmatchen mot Österrike. Den första matchen på hemmaplan vann man med 27-35 efter bl.a. åtta mål från Kasper Søndergaard.
Danmarks förbundskapten Gudmundur Gudmundsson gör en förändring i truppen inför kvällens match. Vänsternian Nikolaj Markussen har lämnat återbud p.g.a. personliga skäl vilket ger plats för Frederik Kiehn Clausen, till vardags i GOG Håndbold.
37-årige österrikaren Viktor Szilagyi har deklarerat att kvällens match är hans sista professionella framträdande.
Matchen spelas i Albert Schultz Halle, Wien.
Portugal – Island (23-26), avkast torsdag 22:00
Islänningarna hade förmodligen förväntat sig ett bättre utgångsläge inför den svåra returmatchen på bortaplan mot Portugal. I söndags lyckades man på hemmaplan vinna matchen, men bara med 3 mål, vilket är långt i från ett betryggande försprång.
Ett välorganiserat och uppoffrande Portugal låg illa till en bit in den andra halvleken när Island ledde med 5 mål. Men istället för att låta matchen rinna ur händerna tog man sig i kragen och minskade gapet till 3 mål.
Kan Island förlita sig på stjärnan Palmarsson eller visar det sig att vilja slår klass?
Returmatchen spelas imorgon (torsdag) i Dragao Caixa, Porto, Portugal.
