ANNONS

Hjälten Appelgren efter matchen: ”Blev svart-vitt där ett tag”

Mikael Appelgren har börjat EM lysande och har 44 i räddningsprocent efter två spelade matcher. I dag såg hans räddningar till att Sverige kunde besegra Serbien med 30-25.

Appelgren räddade Sverige ikväll med ben och fötter och armar och händer. Och huvudet.

— Jag tror det gjorde mig lite hetare där. Jag tänkte att de ska inte få skjuta mig i huvudet igen. Men det är sånt som händer. Det blev lite svart-vitt just då men det kändes ändå bra.

I övrigt stod vår hårfagre keeper för matchens viktigaste insats när han räddade friläge från Petar Nenadic vid ställningen 23-21 då Serbien tagit över momentum.

— Det var lite frustrerande att de kom så nära. Då tänker man när han kommer där att ”Nu är det dags att rädda”, sen tänker man ”Nu måste jag rädda”, sen tänker man ”Andas, ta det lugnt.” . Men jag har mött Nenadic innan och jag vet att han la den nära huvudet förra gången så då lägger han den säkert lägre den här gången.

Vad är det annars för skillnad idag jämfört med Islandsmatchen?

— Jag tycker att jag har ett bättre, mer aggressivt försvar idag än förra matchen. Speciellt vid skotten från niometer och då tar man några såna och får en bättre känsla. Sen gör vi inte allting perfekt och vi släpper igenom några genombrott och blir lite för heta. Men vi pressar dem mycket bättre idag.

Räddningsprocentligan, hur viktig är den?

— Jag försöker inte kolla så mycket på den för att hålla fokus. Annars kan man bli lite spänd av det och tänker hur en statistik går upp och ner när man räddar eller släpper in. Jag försöker se till matchens läge också. Hade jag räddat det läget från Nenadic och haft mindre procent hade jag varit minst lika nöjd.

Du leder ligan dock (för de som har spelat två matcher)

— Aha, vad skönt! skrattar Sveriges matchvinnare.

Hur viktigt är det annars att få med sig minst två poäng till Zagreb nu?

— Det är fruktansvärt viktigt om vi ska ha chans att gå vidare. Just nu var det bara fokus på den här matchen men nu får man väl börja titta framåt. Först har vi match mot Kroatien – som kommer bli fantastiskt i den här arenan.

 

ANNONS
ANNONS