ANNONS

Han stängs av på livstid från landslaget

Abdelhak Ben Salah har spelat sin sista landskamp för Tunisien.

Flera tunisiska medier rapporterar om mittnian Abdelhak Ben Salah som bestraffas hårt av Tunisiens handbollsförbund. Han stängs av på livstid från landslagsspel efter att ha lämnat ett landslagsläger utan att meddela tränarstaben.

Det var i juli som Ben Salah var med på läger inför OS och var egentligen tänkt att vara med i truppen till Rio de Janeiro. Av oklar anledning lämnade han dock lägret och ersattes av Haj Khaled Youssef.

Nu kommer straffet, och det är hårt:

-Avstängd på livstid från spel för Tunisien.
-Böter på 60 000 tunisiska dinarer, ungefär 220 000 svenska kronor.
-Avstängd från spel med klubblag i 4 månader.

Abdelhak Ben Salah är född 1990 och är fostrad i Jeunesse sportive de Chihia. Han har även lirat för Étoile sportive du Sahel, Al Sadd och huserar sedan 2014 i tunisiska storklubben Club Africain. Han är en av de duktiga i Tunisiens 90-generation som kom fyra i U19-VM och tog brons i U21-VM.

ANNONS
ANNONS