Semifinalfesten i Herning drar igång ikväll. Det svenska landslaget är också i Herning, men inte för att göra upp om en semifinalplats utan för att möta Portugal i en match om vem som slutar femma respektive sexa. Handbollskanalen har pratat med Jim Gottfridsson om bland annat hantering av motgångar, vad som gick snett för Sverige under EM och hans eget mästerskap.
– Ingen i hela världen kan säga att det är ett fiasko att sluta femma eller sexa i ett EM, säger ”Gotte” till Handbollskanalen.
Vi pratas vid kort efter att Sverige bytt Malmö mot Silkeborg. Att förflytta sig från Malmö till Herning via en lång bussresa och dessutom för att spela en betydelselös match (Sverige är redan kvalificerat för VM) kanske inte är det mest motiverande. Men Jim Gottfridsson menar att det inte kommer vara några problem med motivationen till eftermiddagens match mot Portugal.
– Att få spela i den blågula tröjan är få förunnat och det är ett arv vi lever efter med Bengan Boys. Vi kan inte åka hit och tänka att det är en träningsmatch utan vi ska göra allt för att bära upp den blågula dressen så bra som möjligt. Och det ser finare ut att sluta femma än sexa. Dessutom vill vi ta med oss en vinnande känsla. Så det är inte så svårt att motivera sig, säger stjärnan till Handbollskanalen.
Men det är uppenbart för alla att EM inte gick som det svenska landslaget hade tänkt sig. Istället för en plats i semifinalerna blir Sverige som bäst femma. Och det trots en gynnsam lottning. Handbollskanalen frågar ”Gotte” om han blivit bättre eller sämre på att hantera motgångar med åldern.
– Jag tror väl att vinnarskallen man har, har bidragit till att man har kommit så långt som man har gjort. Så bitterheten blir inte mindre efter det här uttåget. Man kan inte hänga läpp heller, men det är klart att bitterheten går att ta på, säger han.
Med all din erfarenhet och taktiska kunskap, varför ska ni spela match om femteplats istället för semifinal?
– Vad jag tror, utan att ha hunnit analysera det helt perfekt, så blev det lite för glest i försvaret och för många enkla insläppta mål som gav oss osäkerhet i anfall. Istället för att låta bollen gå på lina blev det krampaktigt, men det kommer ifrån att vi inte fått till försvarsspelet.
Mer eller mindre alla man pratar med i landslaget är inne på samma sak och det är att försvarsspelet, som tidigare varit Sveriges stora adelsmärke, nu har blivit en stor svaghet. Anfallsmässigt har det sett bättre ut, om än inte perfekt.
– Vi har gjort mycket mål och kommit till bra lägen som vi har velat, men i de sista matcherna fick vi inte till bollflödet, vilket jag tror hade gett oss bättre möjligheter. Så det är klart, förlorar man och spelar oavgjort måste man göra fler mål än andra laget, men på det stora hela tycker jag det större problemet har legat bakåt.
Gottfridsson har gjort det mesta av de minuter han fått
För Jim Gottfridsson har det varit ett annorlunda mästerskap. Inte sedan han kom in i landslaget för över tio år sedan har han spelat så lite som han gjorde under EM. Men när ”Gotte” väl har varit på banan har det svenska anfallsspelet ofta förbättrats.
– Det har så klart inte varit jättelätt att ta den rollen jag har fått, men jag är väldigt stolt över att spela för landslaget och gör allt för att hjälpa till under matcher, oavsett om det är på bänken eller planen. Men jag måste säga att jag är oerhört nöjd med mina prestationer i mästerskapet med tanke på att det är ett svårt läge. Min spelstil är heller inte så att jag går upp och tar hoppskott som ser bra ut, utan mitt jobb är att bygga upp anfallsspelet med tålamod. Och jag tycker att jag har spelat bra.
När Jim Gottfridsson är inne på planen blir ofta det svenska bollsläppet och kombinationsspelet bättre. När han inte är på plan har Sveriges anfallsspel istället varit fler attacker och mer man-man-baserat. Mittnian själv är noga med att inte kritisera någon lagkamrat.
– Jag hann läsa lite media på bussen till Silkeborg och det har nästan blivit lite ”vi mot dem” där det skrivs att det blir mer lagspel med Gottfridsson. Det är inte det vi säger. Det jag säger är att jag besitter andra styrkor, som jag alltid har gjort, än Felix som har helt andra styrkor. Och båda styrkorna behövs. Felix är vår bästa spelare och är den som har presterat bäst. Men om jag skulle spelat mer eller mindre är en fråga för förbundskaptenen.
Men kunde det blivit mer kombinationsspel än man-man från er sida?
– Det är så världshandbollen ser ut, med nästan bara attacker och mindre kombinationsspel, där man använder fyra eller sex spelare och får bollen i bredare lägen. Men man måste ha mixen, det är hemligheten. Men är det något som är enkelt är det att vara efterklok. Och att sitta bakom skärmen och titta, där är det alltid lättare att ta beslut.
Klart är att ”Gotte” har sett fräschare ut än på ett tag, och beslutet att lämna Bundesliga för att flytta till Ungern ser onekligen ut att ha gjort 33-åringen gott.
– Det har varit mycket bra. Både kropp och skalle mår mycket bättre och det hoppas jag att både media och fans ser, att jag är piggare. Och jag hoppas att flytten har köpt mig mer tid att vara kvar i världstoppen. Alla pojkar ska drömma om att spela i Bundesliga, och alla ska spela där om de har möjlighet, men jag är glad att jag har lämnat hamsterhjulet, säger han.
Tycker det har gått framåt
Från landslagets sida har det under hela EM varit en del snack om processer, om det jobb som ledarstab och spelare gjorde tillsammans efter VM för att leda Sverige framåt. Och alla verkar rörande överens om att utvecklingen går i rätt riktning.
– Gud, ja. Ingen i hela världen kan säga att det är ett fiasko att sluta femma eller sexa i ett EM när man vet hur svårt det är att ta sig dit. Kroatien tog sig till semifinal igen efter att ha blivit VM-tvåa förra året, och Island har världens kanske bästa mittnia. Så små är marginalerna. Någonstans kan jag köpa att det är ett halvt misslyckande, men vi håller på och bygger upp något, betonar ”Gotte”.
Och nu ska ni möta ett Portugal som haft stora problem bakåt men som öser in mål framåt. Hur ser du på den utmaningen?
– Det är exakt som du säger, deras största styrka är deras anfallsspel. Försvarsspelet är försvagat, men bröderna Costa är fantastiska framåt och kan göra mål var som helst ifrån. Mål kommer Portugal att göra, så vi måste få till ett försvarsspel där vi vet vilken zon det är okej att de gör tre av sju på istället för sex av åtta. Framåt ska vi mala på, vi vet vad vi kan göra och hoppas att vi kan hålla vår game plan i 60 minuter, säger Jim Gottfridsson.
