Färöarna mästare i IHF Emerging Nations Championship

Färöarna. Foto: Bulgaria Handball Federation

Det blev för andra gången i rad som Färöarna stod som mästare i IHF Emerging Nations Championship. De lyfte bucklan i Bulgarien efter att ha finalbesegrat Turkiet med 26-25.

Färöarna är återigen mästare i IHF Emerging Nations Championship. De vann titeln 2015 och nu igen 2017, denna gång efter att ha besegrat Turkiet i finalen med 26-25.

Stor finalhjälte blev högernian Peter Krogh som inte bara gjorde 9 mål i matchen utan även det sista avgörande. Där till fick han också en motståndare utvisad i det sista anfallet i matchen och om IHF annonserar en MVP så lär Krogh ligga bra till. Peter Krogh är född 1990 och född i Danmark där han lirat för klubbar som Aalestrup IF, Aars HK, Viborg HK och Randers HH. Sedan 2015 lirar han för H71 på Färöarna men skiftar i sommar till Skive fH i Danmark.

Färöarna gick obesegrade genom mästerskapet i år och Turkiet tog alltså silvret. På tredje plats landade Kosovo och dessa tre lag går nu vidare till EM-kvalet 2020 där de får en andra chans. Finalen mellan Färöarna och Turkiet ser ni här:

Slutställning IHF Emerging Nations Championship 2017
1. Färöarna
2. Turkiet
3. Kosovo
4. Cypern
5. Bulgarien
6. Kina
7. Luxemburg
8. Georgien
9. Moldavien
10. Azerbajdzjan
11. Storbritannien
12. Irland
13. Malta
14. Andorra
15. Albanien
16. Armenien

Skytteliga Topp 10
1. Svetlin Dimitrov, Bulgarien = 65
2. Maxim Butenko, Azerbajdzjan = 55
3. Roman Zacaciurin, Moldavien = 54
4. Julios Argyrou, Cypern = 51
5. Jun Cheng Wang, Kina = 49
6. Dinu Untu, Moldavien = 45
7. Martin Muller, Luxemburg = 44
8. Joshua Krohn Grace, Irland = 43
9. Igli Shingjini, Albanien = 42
10. Brian Negrete Lindsay, Storbritannien = 40

IHF Emerging Nations Championship spelas för mindre handbollsnationer för att ge dem internationell erfarenhet och bra matcher. Spelarna får vara mellan 16-24 år och lagen får även ta med tre spelare äldre än 24 år.

Alla trupper

Albanien
Florian Dedja
Jentor Halili
Koledio Frangaj
Asllan Lala
Ilgi Lufta
Donald Dedja
Odiesa Kasa
Zhuljana Husani
Klevis Dedja
Aurel Halili
Igli Shingjini
Elvis Jahollovi
Viliam Meka
Hristo Bena


Andorra
Alex Bernabe
Borja Soto
Aitor Pascual
Daniel Jimenez
Hector Rodriguez
Adria Pifarre
Joan Travesset
Frank Mitjana
Alex Toha
Kevin Mascaro


Armenien
Haykaz Manukyan
Gevorg Avagyan
Seyran Margaryan
Serob Serobyan
Rafik Sargsyan
Vahagn Harutyunyan
Rafik Sahakyan
Samvel Sargsyan
Tigran Tadevosyan
Hrachik Margaryan
Arman Hambardzumyan
Davit Shermaznyan
Andranik Grigoryan
Hayk Boksyan


Azerbajdzjan
Elnur Cahangoriv
Orkhan Aliyev
Eltakin Cavadov
Maxim Butenko
Mikola Malyarevich
Elshad Mammadyaraov
Javid Abdullayev
Serhii Dubovik
Maxim Puchkov
Ruslan Dadashev
Kanan Askerov
Nofal Mammadov
Ramazan Muradov


Bulgarien
Mihail Penev, Lokomotiv Varna
Stefan Eftimov, HC Dobruja
Nikolay Neychev, Schalke 04 (Tyskland)
Rosen Kolev (född 1986), Schalke 04 (Tyskland)
Georgi Atanasov, Lokomotiv Varna
Galin Naydenov, Lokomotiv Varna
Zlatan Petrov, HC Dobruja
Ivan Ivanov, Lokomotiv Varna
Rosen Kolev (född 1988), Fregata Burgas
Kirkil Savov, Lokomotiv Varna
Svetlin Dimitrov, CO Vernouillet (Frankrike)
Presiyan Rusenov
Branimir Balchev, Lokomotiv Varna
Dzhoshkun Yakubov, HC Dobruja


Cypern
Antonis Papayiannis, European Uni
Demetris Nikiforou, European Uni
Alexandros Charalambous
Kyriakos Georgiou
Nektarios Stylianou, A.S.S. Spes
Andreas Hadjisava
Constantinos Keramydas
Loucas Paraskeva
Georgios Antreou
Julios Argyrou, European Uni
David Petrou
Loucas Kyratzis
Andreas Fotiou, A.S.S. Spes
Christophoros Nungovitch


Färöarna
Tóraldur Kollsker, ÍF Føroyar
Jan Pauli Toft Johannesen, Kyndil
Eliesar Rubeksen, Neistin
Høgni Klein Olsen, Kyndil
Tróndur Arge, H71
Hanus Christophersen, VÍF
Hans Eli Sigurbjørnsson, KÍF
Eirikur Simonsen, ÍF Føroyar
Hallur Biskopstøð, ÍF Føroyar
Julian Olsen, VÍF
Terji Mørk, Neistin
Frank Askildsen, Neistin
Torstein Balle, Neistin
Allan Norðberg, StÍF
Sigmundur Nolsø, H71
Rógvi Dal-Christiansen, Kyndil
Andrass Joensen, Neistin
Ári Egason Dam, H71
Lars Larsen Black, ÍF Føroyar
Rúni Joensen, KÍF
Bogi Gaard Davidsen, H71
Rúni Vest Højgaard, H71
Tróndur Kragesteen, ÍF Føroyar
Peter Krogh, H71
Nicklas Selvig, TMS Ringsted (Danmark)
Tony Hammer Weyhe, KÍF
Rókur Akralíð, ÍF Føroyar


Georgien
Teimuraz Orjonikidze
Daviti Koriauli
Giorgi Merkviladze
Khazemi Rustamovi
Giorgi Mikava
Giga Bainazashili
Luka Bulbulasvili
Alexander Khandoishvili
Erekle Arsenashvili, Kariskhala 1962
Zezva Iobashvili
Giorgi Kharaishvili
Giorgi Tskhovrebadze
Giorgi Arvelodi Dikhaminja
Zurab Gogava


Irland
Christopher Bregazzi, VTV Mundenheim 1883 (Tyskland)
Blake Van Duyvenvoorde, Astra HC
Julian Eberle, UCD
Colm Thiel, Bayerischer HV (Tyskland)
Alan O’Brien, Lughansa HC
Alex Kulesh, UCD
Alim Khaliq-O’Sullivan, MSG Kronberg Steinbach (Tyskland)
Joshua Krohn Grace, Aalborg (Danmark)
Tobias Bauer, SVDJK Taufkirchen (Tyskland)
Thomas Krohn Grace, Tornby (Danmark)


Kina
Maike Liu
Changzhen Ma
Qinglong Xie
Zhen Liu
Ya Cheng
Zhetao Zhou
Xiaofeng Wang
Zheng He
Junxiong Fu
Liankang Pang
Ao Zhou
Juncheng Wang
Minghui Ma
Ang Wei


Kosovo
Haris Berisha, HK BESA Famiglia
Amir Agushi
Oltion Beshiri, KH Prishtina
Lindrit Fetahu, HK BESA Famiglia
Enis Kabashi, Bavaria-Landshut (Tyskland)
Deniz Terziqi, KH Trepca
Etrit Xhafolli, SG VTB/Altjührden (Tyskland)
Jon Muqolli, HK BESA Famiglia
Valon Dedaj, HSC Kreuzlingen (Schweiz)
Vlerson Zherka, KH Kastrioti
Drilon Axhimusa, KH Kastrioti
Kastriot Jupa, HK BESA Famiglia
Luigj Quni, HC Horgen (Schweiz)
Beni Syla, KH Kastrioti
Drenit Tahirukaj, HK BESA Famiglia
Drilon Tahirukaj, KH Kastrioti


Luxemburg
Jerome Michels, Kjaerjeng
Armin Zekan, Red Boys Differdange
Martin Muller, Esch
Frank Hippert, Dudelange
Alen Zekan, Red Boys Differdange
Pol Freres, Kjaerjeng
Mika Herrman, Dudelange
Ben Weyer, HC Berchem
Bob Jacoby, Kjaerjeng
Mikel Molitor, Kjaerjeng
Eric Schroeder, Kjaerjeng
Daniel Scheid, Red Boys Differdange
Tom Krier, Esch
Yann Hippert, Dudelange


Malta
Daniel Gauci, Kavallieri
Philip Mifsud, Aloysians
Liam Harrison, Kavallieri
Alex Di Pilato, Aloysians
Kurt Bugeja, Aloysians
Karl Baldacchino, La Salle
Luigi Rizzo, Kavallieri
Ronaldo Camilleri Darmanin, La Salle
Daniel Tanti, Luxol
Damien Gargano, Aloysians
Alan Portelli, La Salle
Frans Buhagiar, HMS
Jeremy Fenech, Kavallieri
Peter Naudi, Aloysians


Moldavien
Ion Saharnean, PGU-Kartina TV Tiraspol
Roman Zacaciurin, AHC Potaissa Turda (Rumänien)
Valentin Ivancenco, Riviera-SSSH-2
Victor Ledeniov, Riviera-SSSH-2
Pavel Macovchin, Orosházi FKSE (Ungern)
Dumitru Suvari
Maxim Slagoda, PGU-Kartina TV Tiraspol
Denis Potapchin, PGU-Kartina TV Tiraspol
Dinu Untu, Riviera-SSSH-2
Vladislav Bulgar, PGU-Kartina TV Tiraspol
Oleg Mohovic, PGU-Kartina TV Tiraspol
Arnes Dolischinschii
Artiom Gornostaev, Riviera-SSSH-2


Storbritannien
Alex Bradley, Warrington Wolves
Owen Insou, Saris Val d’Europe (Frankrike)
David Klaening, IK Nord (Sverige)
Brian Lindsay, BM Alarco Ciudad Real (Spanien)
Ryan Goodwin, NEM Hawks
Ross Strachan, Livingston
Mark Hawkins, West London Eagles
Liam Welsby, Warrington Wolves
Stefan Whaley, NEM Hawks
Tomeu Lopez-Nieto, Handbol Sant Cugat (Spanien)
Jamal Braithwaite, NEM Hawks
Stephen Clark, Warrington Wolves
Jordan Price, Nottingham
Ben Tyler, Warrington Wolves


Turkiet
Coşkun Göktepe, Maliye Piyango
Doruk Pehlivan, Maliye Piyango
Halil İbrahim Öztürk, Maliye Piyango
Eyüp Orkun, Maliye Piyango
Mert Helvacıoğlu, Maliye Piyango
Mehmet Emre, Selçuklu Belediyespor
Durmuş Ali Tınkır, Selçuklu Belediyespor
Ali Kabadayı, Selçuklu Belediyespor
Mehmet Doğukan, Beşiktaş
Ramazan Döne, Beşiktaş
Enis Harun Hacıoğlu, Göztepe
Baran Nalbantoğlu, Göztepe
Yakup Yaşar Simsar, Göztepe
Murat Enç, Göztepe
Oğulcan Güney, Trabzonspor
Savaş Beyhan, Antalyaspor
Samet Kanberoğlu, Amasya Taşova YİBO
Gürkan Soğukpınar, Serik Belediyespor
Alper Aydın, Serik Belediyespor
Görkem Biçer, Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor
Kasımcan Kartal, Selçuklu Belediyespor
Çağlayan Öztürk, Beykoz Belediyespor