EM-kval: Så gick det i onsdagens matcher

Mikkel Hansen, Danmark. Arkivbild. Foto: J Crosnier

EM-kvalet är fullt igång och nu börjar fler och fler lag bli klara för mästerskapet som avgörs i bland annat Sverige 2020. 

ANNONS
ANNONS
ANNONS

Det spelades flera matcher under onsdagen och nedan följer en genomgång av resultat och målskyttar. EM-kvalet avslutas på söndagen och då vet vi vilka lag som gör upp om guldet i januari.

Finland – Tjeckien 24-26 (12-17)

Finland: Max Granlund 6, Jan Sjöman 4, Anthony Hellakoski 3, Joacim Broman 2, Robin Granlund 2, Miro Koljonen 2, Ian Martin 2, Fredrik Forss 1, Johan Gripenberg 1, Christoffer Thor 1

Tjeckien: Tomas Babak 6, Stanislav Kasparek 5, Miroslav Jurka 4, Roman Becvar 3, Leos Petrovsky 3, Tomas Cip 2, Pavel Horak 2, Jakub Hrstka 1

Turkiet-Nordmakedonien 25-26 (13-11)

Tyrkiet: Doruk Pehlivan 10, Görkem Bicer 5, Can Celebi 3, Ömer Arifoglu 2, Onur Ersin 2, Mehmet Demirezen 1, Halil Öztürk 1, Alp Pektas 1

Nordmakedonien: Kiril Lazarov 7, Filip Taleski 5, Goce Georgievski 4, Borjan Madjovski 4, Filip Kuzmanovski 3, Dimitar Dimitrioski 1, Zharko Peshevski 1, Stojanche Stoilov 1

Ukraina-Danmark 30-33 (15-14)

Ukraina: Stanislav Zhukov 6, Andrii Akimenko 4, Evgeniy Buinenko 4, Pavlo Gurkovsky 4, Vladislav Ostroushko 4, Oleksandr Tilte 4, Zakhar Denysov 3, Dmytro Tiutiunnyk 1

Danmark: Mikkel Hansen 7, Rasmus Lauge Schmidt 7, Johan Hansen 5, Anders Zachariassen 5, Magnus Landin Jacobsen 4, Simon Hald Jensen 2, Jacob Holm 1, Niclas Kirkelokke 1, Lasse Svan 1

Slovakien-Ungern 20-21 (8-9)

Slovakien: Simon Machàc 4, Jakub Prokop 4, Martin Briatka 3, Patrik Hruscak 3, Dominik Kalafut 3, Marek Kovacech 2, Lubomir Duris 1

Ungern: Gabor Ancsin 4, Dominik Mathe 4, Adam Juhasz 3, Richard Bodo 2, Peter Hornyak 2, Zsolt Balogh 1, Bendeguz Bòka 1, Patrik Ligetvari 1, Miklos Rosta 1, Adrian Sipos 1, Balazs Szöllösi 1

Schweiz-Kroatien 28-33 (13-17)

Schweiz: Andre Schmid 15, Lenny Rubin 5, Marvin Lier 3, Nicolas Raemy 2, Dimitrij Küttel 1, Roman Sidorowicz 1, Cèdrie Tynowski 1

Kroatien: Luka Stepancic 8, Domagoj Duvnjak 7, Marko Mamic 6, Marin Sipic 5, David Mandic 4, Manuel Strlek 2, Josip Bozic 1

Israel-Tyskland 25-40 (14-19)

Israel: Daniel Mosindi 6, Yosef Appo 4, Yoav Lumbroso 3, Ezra Hamami 2, Tal Hershkowitz 2, Gil Pomeranz 2, Daniel Shkalim 2, Ram Tutkenitz 2, Adir Cohen 1, Yuval Gerera 1

Tyskland: Timo Kastening 9, Marcel Schiller 6, Nico Büdel 5, Franz Semper 5, Sebastian Heymann 3, Marian Michalczik 3, Philipp Weber 3, Johannes Golla 2, Kai Häfner 2, Yves Kunkel 1, Erik Schmidt 1

Grekland-Island 28-28 (12-15)

Grekland: Dimitrios Tziras 9, Charlampos Dompris 4, Christos Kederis 4, Anastasios Papadionysiou 4, Christodoulos Mylonas 3, Efthimios Lliopoulos 2, Ioannis Kalomoiros 2

Island: Arnor Gunnarsson 9, Gudjon Sigurdsson 7, Aron Palmarsson 5, Elvar Jonsson 4, Teitur Einarsson 2, Olafur Gudmundsson 1

Lettland-Slovenien 25-24 (14-10)

Lettland:  Dainis Kristopans 13, Maris Versakovs 4, Aivis Jurdzs 2, Rihards Leja 2, Uvis Strazdins 2, Ingars Dude 1, Girts Lilienfelds 1

Slovenien: Jure Dolenec 8, Blaz Blagotinsek 3, Matej Gaber 2, Nik Henigman 2, Borut Mackovsek 2, Ziga Mlakar 2, Mario Sostaric 2, Miha Zarabec 2, Blaz Janc 1

Kosovo-Polen 23-23 (14-13)

Kosovo: Valon Dedaj 5, Enis Kabashi 5, Kastriot Jupa 3, Deniz Terziqi 3, Florim Hoxha 2, Gashi Bashkim 1, Egzon Gjuka 1, Luigj Quni 1, Drenit Tahirukaj 1, Drilon Tahirukaj 1

Polen: Michal Potoczny 5, Antoni Langowski 4, Przemyslaw Krajewski 3, Kamil Krieger 3, Arkadiusz Moryto 3, Kamil Syprzak 3, Dawid Dawydzik 1, Marek Szpera 1

Belgien-Serbien 26-37 (10-20)

Belgien: Damian Kedziora 7, Nicolas Danse 4, Julien Devisch 4, Yves Vancosen 3, Tom Robyns 2, Serge Spooren 2, Nathan Bolaers 1, Jeroen De Beule 1, Bartosz Kedziora 1, Arber Qerimi 1

Serbien: Bogdan Radivojevic 8, Nemanja Ilic 7, Nemanja Zelenovic 6, Vanja Ilic 4, Stefan Vujic 3, Mijajlo Marsenic 2, Ivan Mosic 2, Nemanja Zivkovic 2, Zivan Pesic 1, Miljan Pusica 1, Stevan Sretenovic 1

Bosnien & Herzegovina-Vitryssland 25-31 (12-17)

Bosnien & Herzegovina: Mirsad Terzic 6, Senjamin Buric 4, Ibrahim Haseljic 4, Dejan Malinovic 2, Marko Panic 2, Dino Hamidovic 1, Mirko Herceg 1, Ivan Karacic 1, Igor Mandic 1, Alen Ovcina 1, Nikola Prce 1, Muhamed Toromanovic 1

Vitryssland: Uladzislau Kulesh 7, Siarhei Shylovich 7, Artsem Karalek 5, Barys Pukhouski 4, Andrei Yurynok 3, Artur Karvastski 1, Artsiom Kulak 1, Yury Lukyanchuk 1, Dzmitry Nikulenkau 1, Mikita Vailupau 1

LÄNK: Europamester

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here