EM 2022 – så ser trupperna ut: Grupp F

Norges Sander Sagosen. Foto: Johanna Lundberg / BILDBYRÅN

EM närmar sig och Handbollskanalen kommer i en serie artiklar gå igenom de olika grupperna och trupperna. Grupp F består av lagen Norge, Ryssland, Slovakien och Litauen.

Norge

Målvakter
Kristian Sæverås, SC DHfK Leipzig
Sander Drange Heieren, Drammen HK
Torbjørn Bergerud, GOG Håndbold

Kantspelare
Sebastian Barthold, Aalborg Håndbold
Kristian Bjørnsen, Aalborg Håndbold
Kevin Gulliksen, Frisch Auf Göppingen
Alexander Blonz, Pick Szeged

Mittsexor
Petter Øverby, HC Erlangen
Magnus Gullerud, SC Magdeburg
Thomas Solstad, Elverum Håndball

Niometer
Vetle Eck Aga, IK Sävehof
Sander Sagosen, THW Kiel
Sander Øverjordet, Mors-Thy Håndbold
Erik Thorsteinsen Toft, Mors-Thy Håndbold
Kent Robin Tønnesen, Pick Szeged
Christian O’Sullivan, SC Magdeburg
Simen Holand Pettersen, Elverum Håndball
Harald Reinkind, THW Kiel
Christoffer Rambo, IL Runar

Ryssland

Målvakter
Artjom Grushko, Chekhovskiye Medvedi
Andrei Vereshchagin, Permskie Medvedi
Viktor Kireyev, CSKA Moscow

Kantspelare
Daniil Shishkaryov, Chekhovskiye Medvedi
Roman Ostashchenko, Chekhovskiye Medvedi
Dmitry Kornev, Chekhovskiye Medvedi
Ilia Demin, Dynamo Astrakhan
Igor Soroka, CSKA Moscow

Mittsexor
Viacheslav Kasatkin, Tatran Prešov
Aleksandr Ermakov, Chekhovskiye Medvedi
Radomir Vrachevich, Dinamo Viktor Stavropol
Pavel Andreev, Chekhovskiye Medvedi

Niometer
Dmitrii Santalov, Meshkov Brest
Dmitrii Kiselev, CSKA Moscow
Valentin Vorobev, CSKA Moscow
Alexander Kotov, Chekhovskiye Medvedi
Mikhail Vinogradov, Bregenz Handball
Evgenij Dzemin, Chekhovskiye Medvedi
Sergey Kudinov, C’ Chartres MHB
Sergej Ivanov, CSKA Moscow
Dmitry Zhitnikov, Orlen Wisła Płock
Sergei Kosorotov, Orlen Wisła Płock

Slovakien

Målvakter
Teodor Paul, USAM Nîmes Gard
Marián Žernovič, Ferencvárosi TC
Igor Chupryna, HC Don Cossack-SFU

Kantspelare
Martin Briatka, MŠK Považská Bystrica
Tomáš Urban, GWD Minden
Lukáš Péchy, HC Sporta Hlohovec

Mittsexor
Šimon Macháč, SBS-Eger
Dominik Kalafut, HSG Nordhorn-Lingen
Martin Slaninka, HSC Suhr Aarau

Niometer
Oliver Rábek,  Tatran Prešov
Patrik Hruščák, Košice Crows
Marek Korbel, Talent M.A.T. Plzeň
Tomáš Rečičár, Tatran Prešov
Jakub Prokop, BM Nava
Martin Potisk, ThSV Eisenach
Ľubomír Ďuriš, Gyöngyösi KK
Marek Kováčech, Handball Sportunion Leoben
Marek Hniďák, HC Burgenland
Tomáš Smetánka, BM Nava
Lukáš Urban, Grundfos Tatabánya
Jakub Mikita, Ceglédi KKSE

Litauen

Målvakter
Giedrius Morkūnas, VHC Šviesa Vilnius
Vilius Rašimas, Selfoss
Edmundas Pelėda, VHC Šviesa Vilnius

Kantspelare
Mindaugas Urbonas, HC CSKA
Skirmantas Plėta, VHC Šviesa Vilnius
Mykolas Lapiniauskas, HC Dragunas Klaipeda
Gerdas Babarskas, Chambery Savoie Mont Blanc Handball
Valdas Drabavičius, VHC Šviesa Vilnius

Mittsexor
Martynas Lapinskas, VHC Šviesa Vilnius
Tadas Stankevičius, Dicken

Niometer
Jonas Truchanovičius, HC Motor Zaporizhzhia
Lukas Simenas, HC Dragunas Klaipeda
Aidenas Malašinskas, HC Motor Zaporizhzhia
Gytis Šmantauskas, FH Hafnarfjarðar
Mindaugas Dumčius, HC Elbflorenz 2006 e.V.
Gabrielius Virbauskas, Abanca Ademar Leon
Deividas Virbauskas, HC Dragunas Klaipeda
Lukas Juškėnas, HC Dragunas Klaipeda

Trupperna kan komma att ändras och bantas innan EM-slutspelet drar igång.