Under torsdagen var det EM-premiär och samtliga fyra matcher bjöd på intressanta händelser. Här går vi igenom de fyra matcherna.
EM-premiären är avklarad och under torsdagen spelades det matcher i såväl Norge som
i Österrike. Här har vi matcherna:
Tyskland – Nederländerna 34–23
Tyskarna fick verkligen ingen bra start med tidigt rött kort för fixstjärnan Uwe Gensheimer efter ett skott i huvudet på den nederländske målvakten. Om det var chocken efter det eller helt enkelt att Nederländerna är rätt bra, men det tog en stund innan Tyskland fick grepp om matchen. Till slut blev det trots allt en storseger för Tyskland efter att laget fått ordning på spelet i den andra halvleken. Det vimlar dock av spännande spelare i Nederländerna och känslan är att de kommer att vara med i många mästerskap de närmaste åren.
Vitryssland – Serbien 35–30
Det är fel att säga att det var en skräll med vitrysk seger, de har trots allt spelare som Karalek i laget. Men att de skulle besegra Serbien med fem mål var det kanske inte många som hade trott. Nu får Serbien det väldigt svårt att gå vidare från första gruppspelet, de har trots allt två Balkan-derbyn kvar. För Vitryssland räcker det med en seger för att nå huvudrundan.
Spanien – Lettland 33–22
Kristopans gjorde vad han kunde och bar Lettland på sina stora axlar, men det räckte så klart inte mot ett Spanien som naturligtvis kommer att bli riktigt farliga även i det här mästerskapet. Segern satte dock sina spår – såväl Maqueda som Morros fick rött kort
efter slag mot ansikten. Det går så klart att prata om domarnivån, men om spanjorerna inte tillåts spela sitt aggressiva och ryckiga försvarsspel är det ett helt annat lag.
Kroatien – Montenegro 27–21
Första halvlek var inget annat än handbollspropaganda. Hett, tufft och jäkligt intensivt med ett Montenegro som stod upp väldigt bra mot Kroatien. Känslan då var att Zoran Roganovic vann coachkampen klart mot Lino Cervar. Montenegro hade också, mycket rättvist, ledningen i paus. Men i den andra halvleken skärpte Kroatien till sitt försvarsspel och framförallt var det en viss Domagoj Duvnjak som vände på matchen tack vare sitt intensiva spel som spets i 5-1-försvaret.