ANNONS

Division 3-spelaren med i Storbritanniens mästerskapstrupp

Ricardo Vasconcelos har tagit ut 16 spelare till sommarens IHF Emerging Nations Championship och IK Nord-spelaren David Klaening är med i truppen.

Storbritannien, eller Team GB som de kallas, har nu presenterat de 16 spelare som är med i truppen inför sommarens IHF Emerging Nations Championship. Det spelas i Bulgarien i juni och är en tävling för svagare nationer runt om i världen, så att de ska få en chans att utvecklas.

Ricardo Vasconcelos är just nu coach för GB och har plockat ut både David Klaening och Steven Larson i truppen. Två svenskbekantingar då Klaening är född 1994, fostrad i IK Sävehof och även har lirat i BK Heid samt GIK Wasaiterna och numera IK Nord som fixade avancemang i år från division 3. Larsson har gjort comeback i Randers men har ett förflutet i både RP och LUGI samt olika klubbar i Norge samt Schweiz.

Alex Bradley, Warrington Wolves
Owen Insou, Saris Val d’Europe (France)
David Klaening, IK Nord (Sweden)
Brian Lindsay, BM Alarco Ciudad Real (Spain)
Ryan Goodwin, Manchester Hawks
Ross Strachan, Livingston
Mark Hawkins, West London Eagles
Liam Welsby, Warrington Wolves
Steven Larsson, Randers (Denmark)
Tomeu Lopez-Nieto, Handbol Sant Cugat (Spain)
Jamal Braithwaite, Manchester Hawks
Stephen Clark, Warrington Wolves
Jordan Price, Nottingham
Ben Tyler, Warrington Wolves

Reserver
Dan Carden, Liverpool
Toby Venables, Warrington Wolves
Stefan Whaley, Manchester Hawks
Ben Howard, Nottingham

IHF Emerging Nations Championship är en turnering som IHF arrangerar för de lite svagare handbollsnationerna. Tanken är att de ska få internationell erfarenhet och även en morot för idrottsministerierna i de respektive länderna att ge budget åt handbollsförbunden att samla ihop landslag.

Den första upplagan spelades 2015 och då vann Färöarna finalen mot Lettland med Kosovo på bronsplats. Alla de tre länderna har sedan setts göra starkare resultat för sina herrlandslag så IHF satsar vidare på detta koncept.

2017 avgörs IHF Emerging Nations Championship i Gabrovo och Veliko Tarnovo, Bulgarien den 12-18 juni. Det är idel europeiska länder förutom Kina som troget hänger i. De var 10:a förra gången och slutade 9:a i Asiatiska Mästerskapen 2016.

De tre lag som tar medalj går även vidare i kvalet till EM 2020 som avgörs i Sverige, Österrike och Norge. Vi får väl anta att om Kina skulle skrälla sig till en medalj så kommer de inte vidare i EM-kvalet, utan då går platsen vidare till nästa europeiska nation.

Grupp A
Turkiet
Kosovo
Albanien
Irland

Grupp B
Luxemburg
Georgien
Malta
Storbritannien

Grupp C
Cypern
Bulgarien
Andorra
Azerbajdzjan

Grupp D
Kina
Färöarna
Armenien
Moldavien