Belgien är snubblande nära huvudrundan och lär ha åtminstone åtta länder bakom sig efter tisdagsmatcherna. Raskt marscherat av en ”ny” handbollsnation – som inte vill nöja sig där.
– Vi har vunnit i VM för första gången. Hoppas att den andra segern kommer betydligt snabbare, säger Quinten Colman.
Belgien ligger tvåa i tabellen inför den sista gruppomgången. Till att börja med ger det möjlighet att avancera av egen kraft med poäng mot Bahrain. Vid förlust finns finns en rejäl räddningsplanka när Tunisien behöver vinna över Danmark för att ändra topp tre-resultatet.
– Det känns som en bergochdalbana, säger niometaren.
– Vi behöver ha inställningen att vi inte har kvalat än, vi spelar ju innan Danmark. Normalt sett, om Danmark genomför matchen med respekt, ska de besegra Tunisien men vi vill inte vänta på dem.
– Det skulle ge en betydligt bättre känsla om vi själva vinner och går vidare som tvåa.
Hur förberedda är ni på att möta Bahrain?
– Vi spelade mot Iran innan VM, det är inte samma sak men ett liknande motstånd. Vi har också ett upplägg där vi kan ändra i försvar, så på det sättet är vi vana vid det. Det gäller bara att kunna anpassa anfallsspelet utifrån deras alternativ.
Colman gör sin andra säsong med Dijon Metropole i den franska andraligan. Belgien värderar hans försvarskompetens högt när VM-möjligheten plötsligt uppenbarade sig.
– VM är verkligen speciellt. Man tränar inte så ofta ihop så det blir inte lika intensivt innan men det händer verkligen någonting i matcherna, med tempo och känslor. Dessutom gör man allt för sitt land. Nivån är också hög i VM, alla spelare kommer från stora klubbar i hela Europa och bra lag i Nordafrika, säger han.
Publiktrycket tillkommer jämfört med Belgiens vanliga andslagsprogram. Efter segern över Tunisien kunde landslagshjältarna glädjas en stund med de egna supportrarna. ”Belgian Cafe” som är samlingspunkt för fansen i en lokal nära arenan fick besök av hela truppen.
– Mina föräldrar och min flickvän och andra belgiska handbollsentusiaster. Vi är ett litet land, men många har tagit sig hit för att stötta oss och har tagit ledigt från sina jobb. Vi är glada över vår prestation, det betyder mycket för dem också, säger Colman.
Hur känns tanken på att ni kan ta fler poäng med er in i huvudrundan?
– Det höll mig vaken på natten, efter matchen mot Tunisien. Om vi vinner igen går vi vidare som tvåa och har poäng med oss.
– Då väntar förmodligen USA, Kroatien och Egypten. Egypten är förmodligen av samma kaliber som Danmark, Kroatien mötte vi i kvalet i oktober och det var en tuff, tät match (förlust 27–30). USA ska vi kunna slå, det ger perspektiv även i nästa omgång, fortsätter Colman.
Tisdag 18.00 Belgien–Bahrain
Matchen sänds i TV 10 och Viaplay
