Sverige hamnade i samma EM-grupp som Kroatien, Serbien och Island. Nu kommenterar den isländska playmakern Arnor Atlason den grupp som Island ska försöka ta sig vidare ifrån.
Med värdnationen Kroatien, Serbien, Island och Sverige i en och samma grupp finns det all anledning att tro på en tät kamp om de tre platserna som innebär avancemang till mellanrundan.
Islands herrlandslag har under 2000-talet varit att räkna med och har bland annat ett OS-silver från 2008 i bagaget. 2010 tog landet dessutom EM-brons. I januari hoppas det isländska laget göra något liknande.
Arnor Atlason, Islands viktiga playmaker, ser fram emot turneringen.
– Det är alltid trevligt att spela mot värdnationen och det ska bli kul att spela mot dem i Split, säger Arnor Atlason enligt Handball World News.
– Gruppen är riktigt tuff och det är otroligt bra handbollsnationer vi möter. Målet är naturligtvis att ta oss vidare till nästa runda.
Arnor Atlason har varit en nyckelspelare i det isländska landslaget i många år. I 2010 års EM-turnering blev han fjärde bästa målskytt. Annars är han ofta ansedd som en av världens främsta assistspelare. För närvarande spelar Arnor Atlason i den danska klubben Aalborg Håndbold.

