Sverige imponerade i gruppspelet och vann tre av tre matcher. Nu väntar huvudrundan där Slovenien står för motståndet ikväll. Michael Apelgren tror att det blir en helt annan match än den mot Kroatien.
– De kommer försöka lura oss på olika sätt, säger förbundskaptenen.
Tre matcher – tre segrar. Dessutom kom den bästa prestationen mot det tuffaste motståndet i form av Kroatien. Det svenska laget verkar onekligen må bra just nu inför den första matchen i huvudrundan, mot Slovenien.
– Det är klart att det är optimalt so far, nu ska vi bara fortsätta att ta de två poängen så att vi tar oss vidare från den här gruppen också. Vi vet om att i ett EM är det bara bra lag och varje match är supersvår, säger Oscar Bergendahl.
Kroatien spelar på ett sätt, men de som kanske tror att Sloveniens spel är likt Kroatiens får nog tänka om. Förbundskaptenen har naturligtvis stenkoll på Uros Zorman och hans lag.
– De är mer åt Nederländerna-hållet där det kommer vara en jäkla massa grejer som händer. De kommer försöka lura oss på olika sätt, och de har ju många playmakertyper. Det är extremt stor skillnad på hur Kroatien och Slovenien tänker när de spelar handboll. Det finns många spelskickliga spelare i Slovenien och de spelar en fin handboll tycker jag, säger Apelgren.
Skador – no problem för Slovenien
Inför EM drog Slovenien på sig skador på flera nyckelspelare, däribland Aleks Vlah. Det innebär att truppen är tunnare än den brukar vara på mästerskap, men det har inte sett ut att spela någon roll för Slovenien, som vann tre av tre matcher i gruppspelet.
– Det är starkt, samtidigt som några av spelarna som är med har Barcelona och Pick Szeged som klubbadresser. Sen är det klart att de hade velat ha alla med, det fick vi själva lära oss förra mästerskapet hur tungt det är att ha några borta. Men det är imponerande det de har gjort, det är ett bra lag vi kommer möta.
Slovenien har fått vila en dag mer än Sverige innan matchen, men å andra sidan har Sverige kunnat, och valt, att gå runt på mer folk i sina matcher än vad Slovenien, och flera andra lag för den delen, har gjort.
– Jag tror att det är nyckeln för oss när vi spelar varannan dag. Jag tror lagen som inte byter runt kommer trötta ut sig snabbare än vi kommer göra, så att byta runt mycket är något jag tycker vi ska fortsätta med, säger han.
Sloveniens mest imponerande prestation kom mot Färöarna i den tredje och avslutande gruppspelsmatchen. Slovenien var redan klart för huvudrundan medan Färöarna behövde vinna för att göra laget sällskap i Malmö. Mer eller mindre alla i publiken var från Färöarna, men känslan utifrån var att de slovenska spelarna gillade att vara ”party poopers”.
– Det kan ligga något i det, att de känner sig trygga i sitt och kör. Och de vet att det kan räcka långt mot alla motståndare, så det kan verkligen ligga något i att de gillade situationen, säger Jonathan Carlsbogård.
