ANNONS

Andreas Cederholm lämnar VM-truppen

Högernian Andreas Cederholm kommer inte skrivas in i VM-truppen denna gång och lämnar nu landslagets hotell i Lille.

När Johan Jakobsson ådrog sig en hjärnskakning inför VM 2017 kallades Andreas Cederholm in som backup bakom Albin Lagergren. När så Lagergren gjort succé och avlastats av Mattias Zachrisson på H9 har det inte funnits behov av att skriva in Cederholm i truppen.

Nu är det klart att västgöten och Toulouse-spelaren lämnar VM-hotellet och åker hem, det bekräftar landslagets presschef Daniel Vandor på Twitter:

Cederholm har varit på plats som spelare 17 och endast 16 spelare får vara inskrivna.

I VM får lagen genomföra två byten under mästerskapet bland de 16 inskrivna spelarna. Sverige är ett av få lag som ännu inte gjort något byte och alltså har två chanser kvar vid behov och önskan. Det är endast spelare i 28-mannatruppen som får bytas in.

Sveriges motståndare Frankrike har gjort ett av sina två byten i truppen. Skadade Luka Karabatic har ersatts av högernian Dika Mem.