I december avgörs VM i Tyskland och de svenska damerna hoppas ta medalj. Biljettförsäljningen går bra så här långt med över 100 000 sålda biljetter – men från arrangörens sida hoppas man sälja ännu fler. Så här köper du biljetter.
– Så här långt är vi nöjda och känner att vi är på rätt spår. Men vi måste göra mer, säger Mark Schober, generalsekreterare på det tyska handbollsförbundet, på förbundets hemsida.
Det tyska förbundet hoppas sälja drygt 300 000 biljetter till spelorterna Leipzig, Trier, Bietigheim, Oldenburg, Magdeburg och Hamburg.
Sverige kommer som bekant att spela i Bietigheim och vill man åka dit och stötta det svenska laget är det följande som gäller:
Biljetter
Det går att köpa flera olika varianter av biljetter. Ni kan välja att köpa till alla 15 gruppspelsmatcher i Bietigheim-Bissingen eller dagspaket med 3 matcher/dag. Det första alternativet kostar mellan 50-150 euro medan dagspaketen går på mellan 12.50-35 euro. Oerhört rimliga priser!
Köp biljetter enkelt via nätet här:
LÄNK: Tickets
Flyg
Flera flygbolag har Stuttgart som destination från olika platser i landet. Här är några prisexempel just nu:
Stockholm-Arlanda: ca 1400 kr tur och retur i december
Göteborg: ca 1500 kr tur och retur i december
Köpenhamn: ca 1500 kr tur och retur i december
Hotell
Verkar vara svårt att hitta bra boende i själva Bietigheim-Bissingen men närheten till Stuttgart och andra orter runt omkring ökar valmöjligheterna. Det brukar vanligtvis gå bra att hitta rimliga priser på hotell i Tyskland.
Lokalresor
Det tar cirka 30-40 minuter med bil från Stuttgarts flygplats till centrala delarna av Bietigheim-Bissingen. Pendeltåg från Stuttgart till Bietigheim-Bissingen tar 19 minuter och arenan EgeTrans Arena ligger på gångavstånd från tågstationen.