Den spänstiga skytten Veronica Kristiansen måste prioritera om. Istället för EM-start i november väntar ”en medicinsk process”, enligt Norges Handbollförbunds pressmeddelande. Kristiansen kan dock bli tillgänglig senare i mästerskapet.
Thorir Hergeirsson tar ut sin namnkunniga trupp på tisdag. Han ser redan bort ifrån Györproffset Kristiansen, som avstår av hälsomässig hänsyn.
– Allt är bra med mig, men just nu blev det nödvändigt att prioritera det här före handbolls-EM. När tiden är inne är jag klar för att ansluta till laget igen. Jag är fortsatt högmotiverad för att spela i landslaget, säger Kristiansen i pressutskicket.
32-åringen har åtta medaljer med framgångsmaskinen sedan debuten 2013. Både i försvar och anfall tappar Norge kapacitet efter vänsternians besked.
– Veronica har vårt fulla stöd i att prioritera som hon gör. Det är naturligt att idrotten då och då får andraprioritet. Om ”Vikki” skulle bli klar för att komma in någon gång längre fram under mästerskapet och laget då behöver hennes kvaliteter kommer vi självklart att ta ställning till det. Vi ställer dörren på glänt, säger Hergeirsson via Norges Handbollförbund.
