ANNONS

Tung svensk förlust – Westberg fick sitt genombrott

Sverige inledde mellanrundan med en förlust mot Nederländerna i en högtempomatch i Scandinavium.

Härlig stämning i Scandinavium när det bjöds in till målrik handbollslördag. Det var en målsnål inleding. Snabbt spel från Nederländerna och timing i mittsexrörelsen fick Sveriges treor Lagerquist och Jacobsen att korsa sina vägar vid några tillfällen.

Tidig time-out från Henrik Signell som efter 10 minuter tog ett snack. Endast två gjorda mål under inledningen där Sverige körde fast i ett stenhårt försvar. Jamina Roberts och Hanna Blomstrand kom in för att höja tempot och öka skyttehotet från niometer.

Filippa Idéhn var riktigt bra och gjorde flera räddningar, både på kantlägen och rena frilägen på kontring.

Det var stora skillnader i lagens sätt att angripa sitt anfallsspel. Medan Sverige försökte hitta genombrottslägen och inspel firade Nederländerna sina triumfer med skottkraft från 10-11 meter. Estavana Polman och Nycke Groot dunkade friskt i kryssen.

Det var inte förrän Johanna Westberg kom in på vänsternio som Sverige fick utdelning i sitt skytte. Inte mindre än fyra gånger satte hon bollen bakom Tess Wester i den första halvleken. Även plus till Hanna Blomstrand som krigade hårt från H9 med tuffa satsningar mot mål.

Ställningen i halvtid var 13-14, alltså ledning för Nederländerna, men det var en halvlek som gav mersmak för Sverige.

Inledningsvis var det jämnt i den andra halvleken, trots att Nycke Groot var löjligt bra. Världsklass idag.

Sverige gjorde ett målvaktsbyte vid ställningen 18-21 efter 38 minuter och Johanna Bundsen kom in. Matchen tände till rejält bara några minuter senare när Maura Visser sköt ett skott i ansikten på Bundsen. Efter videogranskning visade domarparet från Kroatien blått kort för Visser.

Det var en härlig coachduell mellan Signell och Thomsen där Nederländerna tryckte på avkast för att inte tillåta Sverige göra byten i försvarsspelet. Det gjorde att Sverige aldrig heller fick njuta av sina mål utan ständigt levde under press. De spelade på alla Sveriges svagheter, Thomsen hade ju koll.

Nederländerna höll ett litet avstånd på 2-3 bollar halvleken igenom och Sverige lyckades aldrig komma helt nära. De 6 102 åskådarna gjorde allt för att bära blågult framåt men det räckte inte denna gång.

Stora segerorganisatörer för Nederländerna var Groot och Polman som rev stora hål i det svenska försvaret. En annan dimension mot de tidigare motståndarna i gruppspelet.

Matchen slutade 30 – 33.

Sverige spelar nästa match på måndag kväll klockan 20.45 mot Frankrike.

ANNONS
ANNONS