ANNONS

Tre punkter efter Sveriges huvudrunda

I den avslutande matchen i VM:s huvudrunda ställdes Sverige mot Montenegro och det var två landslag som redan hade bokat biljetterna till kvartsfinalspelet som sprang in i Scandinavium för sista gången under den här turneringen. Här är Handbollskanalens tre punkter efter matchen.

Sverige körde sitt race

I och med att Ungern besegrad Kroatien stod det klart redan före matchen att både Sverige och Montenegro var klara för kvartsfinal. Men vilka motståndarna skulle bli där skulle komma att avgöras i Scandinavium och i Danmark, där värdnationen tog emot Tyskland samtidigt. Att Sverige ville undvika Danmark stod klart på förhand men Tomas Axnér var tydlig med att han ville vinna kvällens match och att han räknade med att Danmark skulle vinna sin. Nyckelspelarna matchades hårt och Johanna Bundsen var lysande i målet under den första halvleken.

Tyskland väntar i kvarten

Sveriges första halvlek var lysande men efter halvtidsvilan tillät de montenegrinerna att närma sig något. Det snabba anfallsspelet gick tillsynes att få i gång så fort det behövdes och siffrorna blev till slut relativt stora.
Samtidigt gjorde Danmark jobbet på sitt håll och Sverige ställs därmed mot Tyskland i kvartsfinalen – ett lag som Sverige träningsspelade mot dubbelt inför den här turneringen. En varsin seger blev det då och det är upplagt för en tät och spännande uppgörelse på onsdag.

Farväl Göteborg

Det har varit publiksuccé i Scandinavium med dubbla publikrekord för svensk damhandboll och elektrisk stämning. Sverige har plockat maximalt med poäng under turneringen och nog hade vi välkomnat det här stödet under de avslutande matcherna. Nu väntar Boxen i Herning  och helt nya förutsättningar. Kvaliteten på motståndet skruvas upp och nu gäller det för de svenska spelarna att ta med sig sin fina intensitet i försvarsspelet och de böljande kontringarna samtidigt som svackorna minimeras. Kan Sveriges målvaktsspel hålla samma klass som hittills under turneringen lever gulddrömmen i allra högsta grad.
Olivia Mellegårds frånvaro på grund av feber oroar dock. Kommer hon tillbaka? Blir fler spelare sjuka?

 

ANNONS
ANNONS