Sverige går för en smakstart i EM-kvalet med Färöarna på andra sidan planen. Seriemakarna i Handbollsligan kastar in tre torsdagsfajter inklusive toppmötet IK Sävehof–Amo HK. Champions League avslutar kvällen när GOG ska försöka göra det omöjliga i Barcelona.
Även om det är tävlingsmatch och poäng på spel hamnar en del blågult fokus på hur det ska se ut i hemma-VM om en dryg månad. Poängen mot Färöarna ska helt enkelt in på kontot.
– På pappret är vi ju bättre och det är ju matcher vi ska vinna helt klart. Ibland vill man ha ett lite bättre motstånd så att man kan matchas mot några som är starkare än exempelvis Luxemburg, sade Jamina Roberts tidigare till Handbollskanalen.
Amo inledde imponerande med fyra raka segrar innan IFK Kristianstad satte stopp för mer jubel i Smålandsskogarna. Ytterligare en godbit kan ligga på lut när Andreas Stockenberg tar utmanarlaget till ett personligt återbesök i Partille. Ettan mot tvåan flankeras av Ystads IF:s poängjakt i klassikermatchen mot IFK Skövde och frågan var Önnereds HK tar vägen (borta mot Eskilstuna Guif) när tränarbytet till Dennis Sandberg blivit officiellt.
Champions League toppar med gruppfinalen mellan obesegrade Barca och GOG. SC Magdeburg repar mod med en färsk seger, men behöver ytterligare en för att stärka tabellpositionen, just nu sexa precis före kvällens motståndare Wisla Plock.
EM-kval
(18:30) Sverige–Färöarna, direkt i SVT
Handbollsligan
(19:00) Eskilstuna Guif–Önnereds HK
(19:00) IK Sävehof–Amo HK
(19:00) Ystads IF–IFK Skövde
Matcherna sänds hos Handbollsligan Live
Champions League
(18:45) Kolstad HB–Pick Szeged
(18:45) RK Zagreb–Ålborg HB
(20:45) Barca–GOG
(20:45) Paris Saint-Germain–Eurofarm Pelister
(20:45) Wisla Plock–SC Magdeburg
Matcherna sänds hos Handbollsligan Live
Bundesliga
(19:00) Füchse Berlin–Rhein-Neckar Löwen, direkt i V Sport Extra och Viaplay
