Sverige stod för en blek insats mot Polen och förlorade VM-premiären. Förbundskapten Henrik Signell var mycket besviken på det svenska försvarsspelet.
– Alla kan se att försvaret kostade oss matchen, säger Signell.
I genrepet mot Danmark släppte Sverige in 17 mål på hela matchen, nu släppte man in 17 bara i den första halvleken.
– Polen är ett bra lag och har framförallt många duktiga offensiva spelare. Dessutom är Kudlacz-Gloc väldigt bra individuellt. Men vi var för passiva och breda i vårt sätt att spela försvar. Vi måste hem och analysera detta och komma tillbaka starkare mot Ungern.
Även svenska lagkaptenen Sabina Jacobsen var mycket besviken.
– I den första halvleken var vårt hemspring okej men vi var inte organiserade. I den andra förlorade vi för många en mot en-situationer i försvaret. Vi måste bli tuffare i försvaret om vi ska vinna mot Ungern, säger Jacobsen.
