ANNONS

Petrén: ”Surt att missa när jag hade chansen”

Melissa Petrén tog ett enormt stort ansvar matchen igenom mot Spanien och fick chansen att bli matchvinnare på straff med sekunder kvar. Men skottet tog i stolpen och istället fick Sverige nöja sig med en poäng.
– Det var surt att missa när jag hade chansen men vi borde ha avgjort tidigare, säger Petrén till Handbollskanalen.

Melissa Petrén fick spela från start istället för Bella Gulldén och spelade i stort sett hela tiden när Sverige var i anfall. Och när Sverige fick straff med 15 sekunder kvar fick Petrén förtroendet. Skottet tog i stolpen och istället för två tunga poäng fick Sverige nöja sig med en.

– Jag tycker att vi förtjänade att vinna. Det var surt att missa när jag hade chansen men vi borde ha avgjort tidigare, säger hon.

Petrén hade det tufft i de egna avsluten och gjorde åtta mål på 19 skott, men trots flera missar visade mittnian stort mod matchen igenom.

– Vi gjorde en bra match framförallt bakåt. Framåt tog vi oss till lägen men vi brände. Navarro var bra – det kan vi inte ta ifrån henne. Ibland är det så.

– Vi hade pratat före matchen om att gå på deras treor och några gånger kom jag igenom. Jag försökte ta så mycket ansvar jag kunde och spela spelet som passar mig. Så det var okej.

Men matchvinnare fick Petrén alltså inte bli. Navarro räddade inte straffen, men oturen grinade Petrén i ansiktet när bollen tog i stolpen.

– Jag tänkte bara att bollen skulle sitta. Någon gång tar den i stolpen och någon gång räddar målvakten, det är inte mycket att göra. Jag kände mig inte nervös eller pressad. Det är inte mycket att deppa över.

I nästa match väntar Ryssland, ett Ryssland som hade oväntat svårt att besegra Tjeckien.

– Vi har en god chans mot Ryssland i och med att Tjeckien hade en jämn och tät kamp mot dem, avslutar Melissa Petrén.