Den första landskampen av två mot Danmark – då var Sverige mer eller mindre chanslöst. Danmark vann med 35–23 och Sverige har en del att jobba med inför VM-premiären om en vecka.
Sverige har samlats inför VM-premiären om en vecka, men det blev inte den roligaste starten på uppladdningen inför medaljjakten i Tyskland. I den första av två träningsmatcher mot rivalen Danmark tog det nämligen tvärstopp för Sverige.
Visserligen saknades sedan tidigare skadade Jenny Carlson och Anna Lagerquist, samt Tyra Axnér som på grund av sjukdom kastat in handduken tidigare under torsdagen, men Danmark var det klart bättre laget matchen igenom.
Sverige hade problem i uppställt anfallsspel, och bakåt fick de aldrig riktigt stopp på det både spetsiga och breda danska landslaget, numera med duon Helle Thomsen och Bojana Popovic på tränarbänken.
Danmark vann till slut med 35–23, vilket verkligen inte var den start på VM-uppladdningen som Tomas Axnér och hans landslag hade önskat.
