ANNONS

Norge till Göteborg med guld i sikte

Som EM sett ut hittills var det bara en tidsfråga, fem raka segrar tills Norge lade beslag på den första semifinalplatsen. Tisdagstriumfen mot Ungern blev dock onödigt tajt för gruppettan.


Mellanrundan, grupp 2 UNGERN – NORGE 9-11 (23-24)


Den ungerska förbundskaptenen Kim Rasmussen har haft ett hästjobb i lagbygget. Alla spelare som skadats, funnits med i skymundan men inte skrivits in i truppen och dessutom lämnat mästerskapet hade utgjort ett fungerande lag för sig själv.

Ett exempel, målvakten Kinga Janurik som briljerade mot Montenegro försvann sedan med sträckt ledband i knäet.

En liten ljuspunkt var att långa skytten Szimonetta Planeta gjorde sina första EM-minuter och dessutom prickade rätt med matchens första mål.

Ett annat plus, influgna målvakten Melinda Szikora gick på inspiration och läste skotten utmärkt i en jämn matchöppning.

Att det mesta skulle handla om Norges löpningar, klockrena passningsval och rappa avslut låg i korten. Det blev dock en mellanmatch med något nonchalant anfallsspel för favoriten.

Nora Mörk och Veronica Kristiansen klev på till snygga mål från start. Marit Malm Frafjord, Silje Waade höll försvaret elastiskt med bistånd av Emilie Hegh Arntzen.

De två senare är 22 år, 183 centimeter långa med räckvidd som bra bud på förnyelse av den norska framgångsmaskinen.

Försiktige generalen Thorir Hergeirsson ordnar sund matchning och var extra generös på tisdagskvällen.

Efter 40 minuter ledde Ungern matchen och Rasmussen hade bättre utväxling på sin taktik, Anna Kovacs var en frisk fläkt till höger.

Samtidigt stod Hergeirsson fast vid sina val och fick utdelning med fem mål på kort tid av Hegh Arntzen.

Väl inne på sista tio var det fortfarande jämnt (19-19). Då kom Nora Mörk (sex mål) åter i spel, satte fart i attackerna och fick linjeöppningar och egna nätkänningar med sig till det sena avgörandet.

ANNONS
ANNONS