VM:s huvudrunda avslutades med en ordentlig överraskning. Nederländerna, lett av den tidigare svenska förbundskaptenen Henrik Signell, besegrade Frankrike med 26–23.
Det var välfyllda läktare och bra tryck när värdnationen Nederländerna tog sig an Frankrike. Gruppsegern stod på spel, där vinnaren skulle undvika att möta Danmark direkt i kvartsfinal.
Precis som förväntat var det ett inspirerat nederländskt lag som inledde matchen med hög energi, mycket tack vare hemmapubliken. Det gav också utdelning i målprotokollet när laget tog en tidig 5–1-ledning mot ett chockat Frankrike.
– Det doftar lite panik i Frankrike, sa experten Martin Frändesjö i Viaplays sändning.
Fransyskorna skulle dock repa mod och jobbade sig sakta men säkert in i matchen, mycket tack vare ett bra målvaktsspel. Efter att ha avslutat första halvlek med en 3–0-period var Frankrike bara ett mål bakom i paus, 13–14.
Känslan var då att Frankrike hade momentum och skulle reda ut det hela i andra halvlek. Men Nederländerna och Henrik Signell hade andra planer.
Inför ett oranget publikhav stängde Yara Ten Holte igen det nederländska målet samtidigt som flera spelare klev fram offensivt. Efter en fantastisk andra halvlek kunde värdnationen säkra gruppsegern.
Förstaplatsen gör att Nederländerna får möta grupptvåan Ungern i kvartsfinal. För Frankrikes del väntar Danmark, vilket har potential att bli en riktig rysare.
