Även Danmark kallar in förstärkning inför landskamperna under VM-uppladdningen i nästa vecka. Frågetecknen fortsätter för den rutinerade målvakten Althea Reinhardt och Ikast HB:s Amalie Milling är ny i truppen.
Reinhardt har haft bestående knäproblem under hösten och comebackmatchen med Odense HB i helgen gick knappast som väntat med bara tre minuters speltid för 29-åringen.
Återigen var det knäet som spökade, vilket också får effekt för målvaktens VM-planer. Till att börja gör osäkerheten att Amalie Milling kallats in inför dubbelmötet med Sverige.
– Vi har kallat in Amalie Milling eftersom vi fortfarande tvekar på hur mycket Althea Reinhardt kan spela. Amalie är med på samma villkor som de övriga träningsspelarna och det har därför inte tagits något beslut med tanke på VM, säger förbundskapten Helle Thomsen till dhf.dk och syftar på att fem extra spelare finns med de 16 i VM-truppen under den kommande veckan.
Sverige möter Danmark i Næstved 20 november och Halmstad två dagar senare.
