Nederländerna besegrade Serbien med 35-27 men Helle Thomsen, Tess Wester och Angela Malestein tyckte att det fanns mycket att förbättra.
Helle Thomsen kommenterade till Handbollskanalens reporter efter matchen:
”Försvaret var inte så bra men anfalls- och kontringsspelet var bra. 35 mål är bra men försvaret var inte okej idag.
Det var viktigt idag att använda många spelare, både för spelarna själva men också för laget. Vi har nu många spelare som kan kliva fram och spela.
Vi har press för vi måste vinna och Spanien har många små och snabba spelare.”
Målvakten Tess Wester till Handbollskanalen:
”Det var inte vår bästa match, jag tycker att vi gjorde det lite svårt för oss själva. Till exempel så missade vi en del skott i början på andra halvlek.
Vi hade avtalat att stå grunt och hålla linjespelaren och det var därför de gjorde lite fler mål från niometer men jag tycker inte att vi hade några direkta problem under matchen.”
Angela Malestein blev matchens lirare och hyllade samarbetet med Tess Wester:
”Vi spelar tillsammans i Bietigheim så vi känner varandra väl.
Vi har inte funderat på matchen mot Spanien ännu, det får vi göra imorgon.”
