ANNONS

Frankrike klara för semifinal efter förlängningsrysare

Det var en otroligt underhållande kvartsfinal mellan Spanien och Frankrike som slutade i fransk favör efter dramatisk förlängning.

Om den första kvartsfinalen mellan Nederländerna och Brasilien blev en klar vinst (32-23) så var den andra matchen ikväll helt tvärtom. Matchen mellan Spanien och Frankrike gick till förlängning.

Det var dock inte mycket som pekade på det i den första halvleken. Silvia Navarro i Spaniens kasse spikade igen fullständigt och de ledde med hela 12-5 i paus. Mittnian Nerea Pena var lysande men bidrag från Cabral och Martin.

I inledningen av den andra halvleken var ett avgörande läge. Skulle Spanien göra några mål och dra ifrån för att avgöra matchen eller skulle Frankrike få några mål och komma in i matchen igen? Det blev det senare.

Med ett mycket mer beslutsamt spel och härligt djup tuggade de sig sakta men säkert närmare och närmare för att till slut vara ikapp. Lacrabere drar ett tungt lass men även Niombla är vass och idag var Pineau på spelhumör. En härlig detalj är också satsningarna utsida två från Nze-Minko som flyyyyyger som Claes Hellgren skulle sagt.

Matchen gick till förlängning där Frankrike kom med medvind. Med den extra dosen självförtroende och fler spelare som var heta lyckades de få ett övertag som ledde till vinst. Avslutningen blev otroligt dramatisk där Frankrike ledde med 1 mål men tog ett dåligt avslut med 15 sekunder kvar. Spanien kontrade och Pena lyckades få iväg ett skott som gick insida stolpe, men ut.

Frankrike möter nu Nederländerna i semifinal vilken spelas på torsdag.

Spanien – Frankrike  26 – 27 e.f. (12-5, 23-23)

Spanien
Nerea Pena 13, Carmen Martin 5, Alexandrina Cabral 4, Marta Mangué 1, Macarena Aguilar 1, Elizabet Chavez 1, Patricia Elorza 1

Frankrike
Alexandra Lacrabere 7, Gnonsiane Niombla 6, Allison Pineau 5, Siraba Dembele 4, Camille Ayglon Saurina 1, Laurisa Landre 1, Chloë Bulleux 1, Beatrice Edwidge 1, Estelle Nze-Minko 1

ANNONS
ANNONS