Efter segern mot Tjeckien och den oavgjorda matchen mot Spanien förlorade Sverige mot Ryssland i den avslutande gruppspelsmatchen. Förbundskapten Tomas Axnér valde att se ljusglimtarna.
– Det här var vår bästa match i EM. Den bästa prestationen, säger han till Handbollskanalen.
Detta trots att Sveriges start på matchen mot Ryssland var allt annat än bra, något Axnér naturligtvis höll med om.
– Vi är så klart inte jättenöjda över att vi släpper in 30 mål. Det är egentligen inte så att vi gör många misstag bakåt utan de överraskar oss lite med många breda attacker på utsida två. Det är svårt att veta hur vi ska agera där när vi inte vet om det blir sturmer, straff eller två minuter och ryskorna har inte varit så breda i sitt spel tidigare.
– De gjorde många mål tack vare små individuella avtal som vi blev lite tagna på sängen av.
Men Sverige tog sig in i matchen och var endast ett övertramp från Emma Rask ifrån en kvittering till 20–20 i den andra halvleken.
– Långa stunder såg det riktigt förnuftigt ut anfallsmässigt. Vi var så jäkla nära där ett tag. Sen blev det två måls uppförsbacke och på slutet blev det lite desperat när vi försökte få tag på bollen, det tillhör när man jagar.
– I efterhand känner jag att vi skulle ha börjat utan byte anfall/försvar. Men det blev bättre i hemspringet senare under matchen. Och jag är glad och imponerad över hur vi kom tillbaka i matchen.
Axnér nämnde också Kristin Thorleifsdottir och betydelsen av att truppens enda naturliga skytt kom igång.
– Hon gör en jättefin match. När hon kommer in i ett stim och har dagen är hon en urkraft som vi behöver. Hon drar också på sig mycket uppmärksamhet i spelet och det kan vi utnyttja ännu mer när motståndarna kommer att lyfta på henne.
Hur sammanfattar du de här tre matcherna?
– Vi har spelat upp oss och tagit steg framåt på många sätt. Vi mötte ett väldigt skickligt lag idag. Poängmässigt är det inte fy skam att ha en pinne med oss, även om vi hade möjlighet att slå Spanien. Vi har saker att bygga vidare på, men vi vet också att vi ska möta väldigt bra lag, säger Tomas Axnér och avslutar.
– Det kommer att bli tre härliga matcher, vi ska inte lägga oss ner mot någon.
