Sverige har ingen chans att nå semifinal, något som borde påverka ett lag som har minst två EM-matcher kvar. Men det är inget som bekymrar Tomas Axnér.
– Det är mitt jobb att hålla motivationen uppe, säger förbundskaptenen till Handbollskanalen.
Sverige har gjort ett fint mästerskap så här långt även om det poängmässigt naturligtvis inte har blivit den utdelning laget hade hoppats på. Tomas Axnér menar att det finns mycket att vara nöjd med.
– Jag är väldigt glad över hur det ser ut – vi har varit med och nosat mot alla lag. Prestationen har blivit bättre för varje match och det finns mycket att ta med sig. Jag ser utveckling i vår kommunikation mellan spelarna och till mig och Johanna. Vi förstår varandra bättre, säger förbundskaptenen.
– Prestationerna har varit väldigt bra och vi har en idé som spelarna har köpt och tror på, vilket är extremt viktigt.
Ikväll väntar match mot Montenegro, ett lag Sverige haft otroligt svårt för de senaste åren och förlorat mängder av viktiga matcher mot.
– Det kommer att bli en extremt tuff match med många dueller. Det kommer att kosta både blåmärken och skrapsår. Montenegro är ett lag som fajtas något enormt och verkligen spelar för flaggan de har på bröstet. Vi måste vara beredda att göra det på samma sätt eftersom Montenegro är otroligt jobbiga att möta när de är på tårna.
Vad ser du i övrigt för nycklar till seger?
– Vi måste verkligen försöka trycka mer i andrafas och på kontring. De går runt på några få spelare som också tenderar att bli lite trötta. I deras match mot Danmark var det helt jämnt i paus men sedan orkade de inte riktigt i andra. Så vi måste ta Montenegro till en punkt där de blir trötta.
Sverige har ingen chans att nå semifinal, hur jobbar du för att hålla motivationen uppe hos spelarna?
– Det är mitt jobb att hålla motivationen uppe, tillsammans med hela ledarstaben. Vi har en skön stämning i gruppen och vill fortsätta att utveckla vårt spel. Det är skittråkigt att bara vara nära hela tiden som det har varit vid ett par tillfällen i det här mästerskapet, säger Tomas Axnér.
Montenegro–Sverige har avkast 18:15 och sänds på TV6 & Viaplay.
