AIK Handboll får i förstärkning på högerkanten. Yosef Rahali, Maximillian Binderis och Elliott Livré kommer att dela på uppgiften.
AIK Handboll laddar upp inför en ny säsong i Allsvenskan och gör det med en ny trio på högerkanten. Yosef Rahali, Maximillian Binderis och Elliott Livré kliver in och förstärker kantpositionen.
Yosef Rahali kommer senast från Kungsängen, men har tidigare spelat för bland annat Skånela. Rahali är dock skadad för tillfället och kommer inte vara tillgänglig för spel under inledningen av säsongen.
– Då Yosef beräknas vara tillbaka från sin skada först senare i höst så valde vi att säkra upp högerkanten rejält. Vi har fått in tre riktigt bra spelare med bra driv och ambition. När Yosef är i form är han en av seriens bästa spelare, säger Gustav Rydergård, sportchef, till klubbens hemsida och fortsätter:
– Jag vet att Yosef brinner för sitt AIK men han kommer att få kämpa hårt om platsen när han är tillbaka.
Rahali berättar att han har en tuff period bakom sig, men att det nu börjar vända.
– Att få dra på sig AIK-tröjan är stort och det ska bli otroligt roligt att få spela inför hemmapubliken i vinter. Det har varit en tuff period med pandemin och skadan men nu är glädjen tillbaka och jag hoppas kunna bidra så fort som möjligt, säger Rahali till klubbens hemsida.
Maximillian Binderis är amerikansk medborgare och representerar USA internationellt, men i klubblagshandbollen är det Sverige som gäller. Binderis lånas ut från Amo till AIK.
Elliott Livré har senaste åren varit en del av Lugi och tog bland annat hem SM-guldet för U18 i våras. Nu väljer dock talangen att flytta till Stockholm och AIK.
– Max har en otrolig inställning och hög högsta nivå och Elliott är på sikt en superintressant utvecklingsbar talang, säger Rydergård, sportchef, till klubbens hemsida.
AIK startar den Allsvenska säsongen den 18 september mot Skånela, och kanske kan det vara två tredjedelar av den nya trion som leder laget till premiärvinst?