ANNONS

Törnander: ”Tre nyckelomgångar väntar för LIF Lindesberg”

Herrallsvenskan fjärde omgång är i böckerna, och det bjöds som vanligt på en hel del dramatik. Håll till godo med Johan Törnanders reflektioner!

Först ut denna vecka var återigen OV Helsingborg, med ytterligare en vardagsmatch. Denna gång mot ett av seriens formstarkaste lag i VästeråsIrsta. OV fick kämpa lite mer nu och gjorde inte sitt matchavgörande ryck förrän det återstod cirka 15 minuter, då man gick från 18-14 till 22-14 på cirka fem minuter. OV ser onekligen väldigt stabila ut och har dessutom Espen Christensen i målet som är alldeles för bra för att spela i Allsvenskan. Blir det femte raka segern för helsingborgarna i Märsta på söndag så kanske jag på allvar börjar tro på förra veckans prediction om att OV går obesegrade genom säsongen.

***

Varberg med Carl Aronius och Filip Berentsen i spetsen förstörde festen för Vinslöv som (åter)invigde den nyrenoverade Furutorpshallen. En dålig start av den andra halvleken visade sig kosta Vinslöv segerchansen. Hade inte Espen Christensen spelat på fel serienivå så hade utan tvekan Carl Aronius fått utnämnas till seriens bästa målvakt fyra omgångar in. Stabiliteten är det som sticker ut för mig – tidigare har han inte kunnat hålla den höga nivån han stundtals visat, men nu har han genomgående varit Varbergs bästa spelare sett över säsongsinledningen.

Vinslöv har haft det tuffaste inledningsschemat av alla och nu väntar först en flyttad match mot Anderstorp på onsdag och sedan IFK Karlskrona på lördag. Ska Vinslöv vara med i toppen så är det matcher som de ska vinna, och trots att det är tajt mellan matcherna har Vinslöv en trupp som bör klara av det. Bredden på niometer imponerar men känslan är lite samma som Charlie Sjöstrand i Avkast-podden beskrev hos Önnered, det vill säga att man kanske har för många niometersspelare som är ungefär lika bra. Över en hel säsong är jag övertygad om att bredden gynnar dem, men i enskilda matcher kan det vara lättare att hitta ett flow i spelet om man går runt på lite färre spelare. Å andra sidan kan man kanske inte kräva att 44-årige Dalibor Doder spelar non-stop.

För övrigt så hoppas jag att det inte är en felskrivning i matchprotokollen att den norske storskytten numera heter Inge Aas Aas Eriksen. Om det är en felskrivning vill jag ändå uppmuntra honom att anamma det – Aas Aas har ett bra schvung.

***

RIK fick återigen med sig en poäng när det kanske borde varit två. Denna gång var det Kungälv som fick slita matchen igenom. De vita eleganterna tog kommandot i princip från start och ledde så gott som hela matchen fram tills det var tio minuter kvar, då Kungälv gick ikapp och förbi. Med åtta sekunder kvar gjorde Emil Lennartsson omgångens snyggaste mål genom en knorr på japan, men RIK kunde efter en timeout kvittera genom Calle Hamberg i matchens sista sekund.

Johan Bergström gjorde ytterligare en fin insats i målet, denna gång mot sin moderklubb. Jag skrev förra veckan att en Bergström i gammal god Kungälvsform vore ett fint tillskott för RIK, och denna vecka visade han just den formen mot just Kungälv. Framåt sprider RIK målskyttet fint och det är kul att se unga spelare som Isak Hasanic Holmgren och Albin Henriksson ta för sig. 

Kungälv såg inte speciellt nöjda ut efter matchen och ser nog den tappade poängen som en rejäl missräkning. Det ser ut att bli tajt om kvalplatserna uppåt, och när Kungälv det tillbaka på säsongen är nog detta en poäng som man nog gärna sett varit två.

***

IFK Ystad tog sina första poäng efter tre förluster med 1-2 mål. IFK Karlskrona kopplade greppet om matchen i den första halvleken och ledde med ett mål i paus, men Ystad vände på steken och vann till sist kontrollerat trots att man drog på sig två utvisningar under matchens sista tre minuter. 11 mål av Felix Montebovi, född 2005, sticker ut samtidigt som även Christoffer Nilsson hann göra 5. 16 av 29 mål från lagets vänstersexor är anmärkningsvärt. Karlskrona är nu seriens enda poänglösa lag och det blir nog tufft för dem att ta poäng nästa vecka också.

***

Anderstorp tog en fin skalp borta mot Torslanda. Ska smålänningarna hålla sig kvar i allsvenskan behöver de ta poäng mot lag som Torslanda, och fyra poäng efter fyra omgångar är inte fy skam för en nykomling. Återigen gjorde William Psajd en fin match i målet, samtidigt som ASK fick lite bättre snurr på anfallsspelet. Fortsätter Psajd så här så har HF Karlskrona, där han är utlånad ifrån, ett angenämt problem på målvaktssidan nästa säsong.

Torslanda däremot har de tuffare. Det räckte inte med en bra målvaktsinsats från Jonas Åberg, och framåt hade man tufft att få snurr på spelet. Det känns som att Torslanda inte riktigt hittat rätt i sin niometerskonstellation ännu, och nu väntar ett par viktiga matcher där de behöver ta poäng för att de ska undvika att fastna i botten av tabellen. 

***

Drott vann på bortaplan! Får de till bortaspelet även i fortsättningen så blir de farliga på riktigt i toppen av tabellen. Jag har nämnt det förut, men Jesper Järlfors och Niclas Närenborn är otroligt fina tillskott till en tidigare väldigt tunn niometersuppställning. Skador kan fortfarande ställa till det, men håller sig de två samt Jesper Sivertsson, Calle Almander och Johan Peterson någorlunda hela under säsongen så tror jag att vi får se ett betydligt jämnare Drott. 

Lindesberg däremot har tre raka förluster och behöver börja plocka poäng snart. De kommande tre omgångarna kommer ge en fingervisning om var de orangea kommer att husera i tabellen.

***

Veckans sista och kanske hetaste match spelades mellan Tyresö och Skånela, och det blev som vanligt när lagen möts lite grinig stämning på planen. Tyresö inledde matchen med 7-6 och höll sedan fast vid det hela vägen ut. Efter en jämn inledning kopplade Skånela greppet om matchen efter att David Källemyr gjort tre raka mål i minut 12-14. Därifrån var Skånela i förarsätet i princip hela vägen, och ledde med två mål när två minuter återstod och Tyresö hade två spelare utvisade. Trots det lyckades Tyresö gå ikapp, och när Skånela inte lyckades skapa mer än ett frikast som Gustav Näslund sköt mitt på Douglas Otterström i Tyresömålet i bortalagets sista anfall stod det klart att lagen skulle dela på poängen.

Tyresö visade verkligen att man med sitt luriga och effektiva 7-6-spel är riktigt jobbiga att möta och kan ställa till det för de flesta lagen i serien. Trots att varken Skagerling eller Otterström gjorde någon kanoninsats i målet så höll man jämna steg med ett Skånela som de första tre omgångarna sett oerhört stabila ut. Tobias Johansson har varit ett av seriens stora utropstecken hittills och är otroligt viktig för Tyresö i både anfall och försvar, speciellt i de matcher där Lukas Rylander inte riktigt fått till det. När Erik Borgenhäll är tillbaka i spel har Tyresö ytterligare en dimension i sitt anfallsspel som ska bli spännande att se. Man har dock två tuffa bortamatcher i rad nu och tar man inga bonuspinnar där blir det spel med lite mer press resterande delen av hösten.

Känslan under matchen var att Tyresö var lite mer upp och ner medan Skånela tuggade på med sin fina niometerslina i spetsen. Stabiliteten dels framåt men främst bakåt är det som gör att jag nästan kan lova att det blir kvalplats uppåt för Skånela. Detta utan att en av förra säsongens bästa allsvenska målvakter Kenan Omerovic beträtt planen än. 

Gustav Näslund har varit Skånelas bästa spelare i säsongsinledningen och drar på sig oerhört mycket bevakning med sina tunga satsningar. Det är rätt uppenbart att han egentligen hör hemma i Handbollsligan och frågan är bara vilken klubb som kommer plocka upp honom till nästa säsong. 

***

Skånela-OV på söndag är verkligen ett hett tips för er som tänkt spendera er söndag i TV-soffan. Fram med chipsen, knäpp en kall och be till SolidSport-gudarna att nätverksuppkopplingen i Kulturplats Vikingahallen håller för trycket.

Johan Törnander

ANNONS
ANNONS