ANNONS

Törnander: ”Fler ribbstolar i Herrallsvenskan!”

Så var premiäromgången i Sveriges finaste serie, Herrallsvenskan, äntligen spelad. Det har på förhand sagts att serien är jämnare än på länge, och efter en premiäromgång där 5 av 7 matcher slutade med en måldifferens på 4 eller mindre verkar förståsigpåarna och Twitter (X)-proffsen få rätt.

Undertecknad befann sig i Lindesberg Arena för att se det orangea hemmalaget göra comeback i Allsvenskan efter ett utbytesår i division 1. Med en trupp som endast tappade en poäng i ettan och som är i det närmaste helt intakt sen förra säsongen vore det farligt att underskatta Lindesberg. Lägg till herrallsvenskans överlägset bästa mustasch på Simon Ongeri i målet så ska nog Lindesberg klara sig utan kval i år. 1025 åskadare (lite dopat av ett hundratal ungdomar som var på Örebrocupen) säger också det mesta om det enorma handbollsintresset i stan.

Simon Ongeri, LIF Lindesberg.
Foto: Hasses sportbilder

IFK Ystad, som fått äran att möta Lindesberg i premiären, lyckades trolla sig kvar i allsvenskan förra året utan att förta sig allt för mycket trots att man under säsongen sålde halva laget. Med ett gäng nya, unga förmågor och för dagen med Oscar Hansson på höger 6 och Filip Pettersson på höger 9 (ja, ni läste rätt) var det ett svårbedömt IFK Ystad som klev in på planen. Man gillar ju ändå kantspelare som spelar treor i försvar, som den fina Västeråslegendaren Daniel Cederroos och OV Helsingborgs trotjänare Emil Lindqvist.

Det var Ystad som tog tag i taktpinnen från början, men Simon Ongeri med tillhörande 80-talsmustasch såg till att matchen var jämn efter 20 minuter. När Christoffer Nilsson, som redan hade en utvisning från den första halvleken, drog på sig en dubbelutvisning för snack som då ledde till rött kort och Lindesberg i samma veva utökade sin ledning till 6 mål såg matchen avgjord ut.

Ystad krigade sig dock tillbaka i matchen men fick till slut ge sig efter att Tobias Warvne visat att gammal är äldst. Han gjorde först 29-26 med en minut kvar, för att sedan sno tillbaka bollen strax efter det efterföljande avkastet. Ystad fick ett par tröstmål under matchens sista halvminut, men fick åka hem till Skåne tomhänta.

***

Samtidigt som Lindesberg spelade mot Ystad tog VästeråsIrsta emot Tyresö Handboll i den beryktade Dementorhallen i Västerås. Nya, unga Västerås spelade stundtals med Arvid Boquist (05), Alex Andersson (04) och Elias Ihrsén (05) på niometer, medan Tyresö spelade med i princip exakt samma lag som förra säsongen eftersom två av tre nyförvärv saknades på grund av skador.

Arvid Boquist. Foto: VästeråsIrsta.

Jag såg matchen på en telefon i Lindesberg Arena och matchanalysen bör nog läsas ur det perspektivet. Lägg till att kameran i Västerås Arena befann sig så högt upp i luftrummet att den förmodligen löd under internationell lag så har jag satt standarden så tror jag att ni förstår hur mycket av matchen jag faktiskt lyckades se.

Det som däremot inte gick att missa var att både Isak Karlsson och Jacob Grönlund hade ägnat försäsongen åt att fylla på ett ammunitionsförråd som aldrig tycktes sina. Västerås kopplade greppet om matchen och ledde med stabila 4-5 mål tills det återstod cirka 15 minuter, så Mattias Bejbom på Tyresöbänken tog timeout och bestämde att det var dags för 7 mot 6. Det fick exakt det resultat som Tyresö velat, och med hjälp av ett gäng fina räddningar från Leo Andrén i målet kunde Tyresö gå ikapp och till och med ge sig själva chansen att vinna matchen då man fick straff på slutsignalen. Den missade dock Alexander Holm, och lagen delade broderligt på poängen.

***
Kungälv-Varberg blev som väntat en jämn historia där Varberg drog det längsta strået i en match som var mållös från matchminut 53 tills Kungälv reducerade till 26-27 med 20 sekunder kvar att spela. Trots att det är tidigt på säsongen så kan denna match komma att betyda mycket i kampen om en kvalplats uppåt.

Känner jag herrallsvenskan rätt kommer dock Kungälv att precis som alla andra år sluta fyra, för att sedan möta Handbollsligans eviga elva Önnereds HK i kvalet. Varberg är mer ovissa, men med ett fint målvaktspar i Aronius och Simonsson, samt flera åtminstone för allsvenskan rutinerade gubbar kommer de vara med och slåss om en topp 4-placering. Lägger man till att CK står med i spelartruppen på hemsidan kan det inte bli annat än succé.

Varbergs målvakt Carl Aronius.
Foto: Krister Andersson/Bildbyrån.

***

OV Helsingborg gjorde jobbet hemma mot Torslanda, även om de fick jobba hårdare för det än många kanske väntat sig. Man har i år förstärkt truppen med Anton Lindblom från VästeråsIrsta, som hållit Handbollsligaklass åtminstone de två senaste säsongerna. Denna säsong skulle jag bli mycket förvånad om han inte blir utsedd till MVP av tränarna om Handbollskanalen sammanställer ett All-star team även denna säsong.

***
Apropå att göra jobbet så gjorde även Skånela precis det hemma mot IFK Karlskrona, trots att Danne Steen lyckades kasta in bollen i mål 11 gånger bakom Henrik Smedby i Skånelakassen. Seriens kanske allra bästa 9m-lina, Nilsson-Lindberg-Näslund, visade klassen och Mattias Flodmans gäng kommer vara i toppen även år.

Hur IFKK står sig får vi nog vänta någon omgång till med att avgöra. Att vinna i VIkingahallen är tufft och nästa vecka har de ytterligare en tuff bortamatch när de ska ut till västkusten för att möta Varberg. En Danne Steen i form är dock en förutsättning för att de ska vara att räkna med detta år och på den fronten finns nog ingen oro från Karlskronaborna.

Daniel Steen, IFK Karlskrona.
Foto: Christoffer Borg Mattisson / BILDBYRÅN

***

Hur ofta händer det att en nykomling från Division 1 spöar ett nynedflyttat tidigare Handbollsligalag i första omgången? Anderstorp lyckades med den bedriften genom 21-19 mot Redbergslid, i en match där William Psajd, inlånad från HF Karlskrona, ska ha spikat igen kassen fullständigt. Kan Psajd fortsätta leverera på hög nivå samtidigt som Anderstorp får igång någon 9m-spelare till utöver Leonard Gegaj så kan de bli en obehaglig överraskning för många, speciellt hemma i den lilla skokartongen som är Anderstorps Sporthall. Fler ribbstolar i herrallsvenskan!

I RIK kommer Linus Lövgren och Olle Röken behöva dra ett oerhört tungt lass. RIK har ett väldigt starkt kantpar i Anton Schultze och Calle Hamberg, men det är många unga spelare som kommer behöva visa sig från sin bästa sida i RIK. Det kan mycket väl gå vägen, men precis som för VästeråsIrsta är det många ungdomar som behöver både kliva fram och ta stora kliv för att RIK inte ska behöva slåss med näbbar och klor för att hålla sig kvar.

Redbergslids Linus Lövgren. Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN.

De vita eleganterna har gjort ett stort jobb kring sin ungdomsverksamhet de senaste åren, och det blir nu ett förmodligen betydligt tidigare examensprov för den satsningen än man tänkt sig. Nästa vecka blir det upp till bevis igen när de tar emot just VästeråsIrsta hemma i Prioritet Serneke Arena.

***
Omgångens sista match spelades mellan Drott och Vinslöv på måndagskvällen, och precis som förra säsongen visade sig Drott vara oerhört starka på hemmaplan. Förra säsongen tog Drott 20 av sina 24 poäng hemma i Halmstad Arena. Jesper Järlfors, ny från HF Karlskrona, skojade med Vinslöv mer eller mindre hela matchen och utökad bredd på niometer var förmodligen en hög prio för Halmstadsgänget där Sivertsson, Almander och Petersson matchades oerhört hårt förra säsongen.

En sak vi herrallsvenskanentusiaster har på önskelistan efter måndagens match är ett stabilare nätverk i Halmstad Arena, som trots att de brukar vara stabila i SolidSport-sammanhang bjöd på helgen knackigaste sändning.

En annan spännande detalj från matchen var att den uttalade 7 mot 6-motståndaren Pelle Käll till slut svalde stoltheten och spelade just 7 mot 6 i slutet av matchen. Med tanke på att man har ett av herrallsvenskans starkaste mittsex-par (Elias Holmström är i mina ögon seriens bästa mittsexa offensivt) har det känts som att det alternativet borde finnas i deras arsenal. Ett lag med Inge Aas Eriksen som andraval på vänsternio hör naturligtvis hemma i toppen av allsvenskan.

***
Nu ser vi fram emot omgång 2, och det tåls att sägas igen: Fler ribbstolar i Herrallsvenskan!

Johan Törnander