Önnereds herrar har gjort klart med sitt första nyförvärv. Från Sävehof kommer David Sandberg som har skrivit på för dom närmsta två åren, skriver Önnereds HK i ett pressmeddelande.
David som har Kärra HF som moderklubb, gick till Sävehof för tre år sedan och har spelat i S-hof div 1. Född -98 och med sina 196 cm och 95kg kommer ÖHK att få en ytterligare tyngd och skyttekraft på 9m.
Beskriv dig som handbollspelare?
– Bra skott , hög spelförståelse och goda defensiva kvaliteer, säger Sandberg till Önnereds hemsida.
Varför Blev det Önnered?
– Jag har varit i Sävehof i tre år och spelat div 1 handboll. Kände att jag vill ta nästa steg som spelare och då ser jag ÖHK som en perfekt utmaning. Kommer till en klubb som är i topp av allsvenskan och det förutsättningar för mig att förverkliga det jag vill. Att bli elitspelare, kommer att kriga och göra det som krävs för att få speltid.
Tränare Marcus Tobiasson kommenterar.
– David är en spelare vi följt under säsongen. Ung utvecklingsbar och det ska bli spännande att vara med i Davids utveckling och se han ta sista steget, avslutar tränare Tobiasson.
Önnereds HK går snart in i kval till Handbollsligan. Där kommer man att möta HK Aranäs i bäst av fem matcher. Start kl 19 den 12:e april i Önnered.
Länk till artikeln: https://www.onneredshk.se/onneredshk-herr/nyheter/965322/nyforvarv-till-herrlaget
