ANNONS

Karlskrona förbättrade segersviten mot Skånela

HIF Karlskrona behåller kursen uppåt i tabellen. Hemmamatchen mot Skånela IF slutade 28–22, lika med lagets fjärde raka seger i Allsvenskan. – En riktigt bra insats, sade Anton Persson till SR Blekinge.

Att Skånela höll till på den övre halvan medan Karlskrona var ett spirande mittenlag stod inte på agendan i HIF:s förberedelser.

Med samlat försvar, bland annat i en spetsig 5-1-variant och slagkraftiga attacker kunde Karlskrona snabbt komma på rätt köl.

Det stod 10–4 i matchminut 14, Gustaf Hallén och Persson firade de största framgångarna som sjumålsskyttar. Framförallt var Skånela med Simon Lindberg i första ledet (sex mål) aldrig i närheten efter paus.

– Vi har ett noggrant anfallsspel, alla får lägen och vi har bra spel och bollföljd, sade Persson till Radiokanalen.

Karlskrona tog ett kliv till sjätte plats, nu med fler vinster än förluster under säsongen. All höjning av självförtroendet är tillåten inför nästa uppgift – serieledaren Amo HK på bortaplan.

Skånela har matchfritt i tio dagar tills Tyresö Handboll tar emot.

HIF Karlskrona–Skånela IF 28–22 (16–9)
Tabellen >>

ANNONS
ANNONS