ANNONS

Jesper Jakobsson klar för återkomst i LIF Lindesberg

Jesper Jakobsson anslöt sent inpå IF Hallbys debutsäsong i Handbollsligan. Nu står det klart att högernian lämnar Hallby för återkomst i LIF Lindesberg.

Jesper Jakobsson har spelat 116 Handbollsligamatcher, gjort 134 mål och 205 assist, men fler blir det inte i Hallby-tröjan. Från och med igår stod det klart att högernian lämnar Hallby för spel i Allsvenskan med Lindesberg. Högernian hann med fem säsonger i LIF Lindesberg innan Hallby blev nästa steg. Men nu återvänder Jakobsson till Lindesberg.

– Jag har haft en häftig och mycket rolig resa i Handbollsligan med Hallby. Många lärdomar och minnen på planen och många nya vänner för livet som jag tar med mig. Nu får jag och familjen möjligheten att vända hemåt där jag ser fram emot att bära den orangea tröjan igen. Jocke och Herman känner jag väl i ledarteamet och flera av killarna som jag spelade med när jag lämnade är kvar så det känns kul. Jag ser fram emot att försöka hjälpa laget på bästa sätt, säger Jesper Jakobsson till Lindesbergs hemsida.

– Vi är väldigt glada över att kunna få hem Jesper igen. Han är en LIFare vilket betyder mycket för mig. Jesper tillför en rutin som kommer att hjälpa oss mycket. Han har under många år i handbollsligan visat att han är en försvarsspelare som håller väldigt hög kvalitet. Det i kombination med sin spelskicklighet och blick för spelet så tror jag att han kan hjälpa oss till fler poäng under resterande del av säsongen. Jag tror även att konkurrens är något positivt, nu kommer vi ha två starka alternativ på höger 9 vilket känns väldigt bra. Jag ser fram emot att se han i orange igen, säger huvudtränaren Joakim Bååk till klubbens hemsida.

Jesper Jakobsson är spelklar till LIF Lindesbergs match mot HK Varberg den 11 november.