ANNONS

Gegaj ledde Lugi till seger mot Vinslöv

Lugi bjöd på målkalas när man besegrade Vinslövs HK med 40–31 på hemmaplan. Leonard Gegaj var återigen briljant för de vinröda och stod för tio mål i matchen.

Lugi hänger på i toppen av Allsvenskan. Ola Månssons lag tog under kvällen sin tredje raka seger när man besegrade bottenlaget Vinslöv.

Det var framför allt ett starkt anfallsspel som bäddade för Lugis storseger. Leonard Gegaj tog som vanligt tag i taktpinnen framåt och smällde dit hemmalagets tre första mål. Vinslöv hängde till en början med målmässigt men fick aldrig till det defensivt.

Med Gegaj i spetsen gjorde Lugi mål lite när och hur man ville och i paus hade hemmalaget gjort hela 24 mål. Vinslöv steppade upp försvaret något i andra halvlek, men underläget var alltför stort. Slutresultatet kunde till slut skrivas 40–31.

En viktig seger för Lugi som nu verkligen har känning på toppen av tabellen. Lundalaget ligger på tredje plats och med en match mindre spelad har man möjlighet att gå upp på delad förstaplats.

För Vinslövs del ser det fortsatt väldigt tungt ut. Än så länge har man inte fått någon effekt av tränarbytet och även om det fortfarande är mycket kvar av säsongen börjar avståndet uppåt bli jobbigt stort.

ANNONS
ANNONS